Wczasy Strasburg, Francja ::: wycieczki 2015, wakacje Strasburg, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Francja.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Francja.pl  >  Mapa i przewodnik: Strasburg, Francja

Na wakacje: Strasburg, Francja


Przewodnik turystyczny: Francja > Francja Wschodnia > Alzacja > Strasburg
Zdjęcia Francja
Miasto położone na granicy Francji i Niemiec. Mieszczą się tutaj ważne instytucje europejskie, m. in. Trybunał Praw Człowieka, Trybunał Sprawiedliwości i Parlament Europejski, które po wcześniejszym uzgodnieniu terminu można również zwiedzać. Miasto słynie z tradycyjnej alzackiej kuchni (np. pasztet z gęsich wątróbek podawany z tostem). Nad starym miastem góruje jedna z piękniejszych katedr w Europie, budowana przez ponad 300 lat.

Klimat i pogoda we Francji

pogoda: Strasburg

14°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:40° 6 km/h

Strasburg - prognoza pogody, Francja

7200000
Aktualne warunki

Poniedziałek
3 sierpnia
Słonecznie
14°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:82%
widoczność:10 km
ciśnienie:1016 hPa
wiatr:40° 6 km/h
Poniedziałek
3 sierpnia
Słonecznie
min: 18°C    max: 34°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:196°  9 km/h
wsch. słońca:06:05
zach. słońca:21:04
Wtorek
4 sierpnia
Przejściowa mżawka
min: 15°C    max: 29°C
Przejściowa mżawka
opady:2.3 mm
wiatr:266°  25 km/h
wsch. słońca:06:07
zach. słońca:21:03
Środa
5 sierpnia
Słonecznie
min: 20°C    max: 33°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:125°  8 km/h
wsch. słońca:06:08
zach. słońca:21:01
Czwartek
6 sierpnia
Słonecznie
min: 22°C    max: 38°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:209°  10 km/h
wsch. słońca:06:09
zach. słońca:21:00
Piątek
7 sierpnia
Słonecznie
min: 23°C    max: 39°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:202°  10 km/h
wsch. słońca:06:11
zach. słońca:20:58

Strasburg - klimat we Francji

Francja - kiedy na wakacje?
 • Najlepszymi miesiącami na urlop we Francji są lipiec i sierpień.
 • Plażowanie we Francji możliwe jest od czerwca do września nad Morzem Śródziemnym. Najcieplej jest w regionie Perpignan i na Korsyce – w tym okresie termometry wskazują powyżej 25 ºC.
 • Nad Oceanem Atlantyckim temperatura od czerwca do września zazwyczaj przekracza 20 ºC (z wyjątkiem okolic Brest), jednak woda może być zbyt zimna na kąpiel.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie można zaplanować zarówno na wiosnę jak i lato, kiedy to możemy spodziewać się słonecznej i ciepłej pogody.
We Francji mamy do czynienia z niezwykłym zróżnicowaniem klimatycznym, spowodowanym wpływami Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego oraz różnych pasm górskich. Najcieplejszym regionem jest południowe wybrzeże, gdzie czeka nas słoneczna i ciepła pogoda oraz niewielka ilość deszczu (głównie jesienią i zimą). Na zachodzie dominuje klimat oceaniczny z dużą ilością deszczu i łagodną zimą. Lato bywa tam chłodne. Nieco cieplej i słoneczniej jest na wyspach bretońskich. Woda Oceanu Atlantyckiego pod względem temperatury raczej nie zachęca do kąpieli - maksymalnie możemy spodziewać się ok. 20 ºC w południowej części wybrzeża Atlantyckiego, w okolicach Royan. W centrum kraju (okolice Paryża, Basen Loary, Szampania) latem jest zdecydowanie cieplej, a zimą chłodniej i bardziej sucho niż na wybrzeżu. Z kolei północno-wschodnia Francja znajduje się w obszarze klimatu kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,2,4,9,12,13,13,10,6,2,0,3,6,10,14,19,22,24,24,20,14,8,5,1.5,3.0,6.0,9.0,14.0,17.0,18.5,18.5,15.0,10.0,5.0,2.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
234677785321
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
35,33,36,46,67,74,76,70,61,51,49,39,86,81,76,71,68,69,71,72,79,83,87,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
161619181416171518202022
 • Francja: Od A do Z • Alkohol
 • Z Francją kojarzy się kilka rzeczy między innymi żabie udka, wieża Eiffla oraz właśnie alkohole.
  Wiele alkoholi świata posiada nazwę zaczerpniętą z regionu Francji jak np. Szampan, Bordeaux, Burgund. Francuzi zawsze byli uważani za największych smakoszy wina, przeciętny Francuz wypijał średnio pół butelki wina (375 ml), jednak obecnie wypijają tylko lampkę wina (100 ml). Lecz mimo to Francja oferuje ogromną gamę różnego rodzaju alkoholu. Do Galicji winogrona zostały przywiezione z Rzymu, a uprawą zajmowali się mnisi. Wino produkowano dla celów liturgicznych, lecz z czasem rozszerzono produkcję na większa skale.

  Alkohol produkuje się w różnych regionach Francji:

  Alzacja
  W Alzacji wino produkuje się od 300 r n.e. i w przeważającej części są to wina białe. Cztery najbardziej znane wina pochodzące z alzackich winnic to: riesling (najbardziej subtelny smak), gewürztraminer (najbardziej cierpki), pinot gris (mocny) oraz muscat d'Alsace (mniej słodki niż muscat z owoców rosnących na południu).

  Bordeaux
  Region Bordeaux posiada doskonały klimat do uprawy winorośli. Leży w takiej samej odległości od bieguna jak i od równika, a dzięki bliskości Atlantyku nie występują ani duże mrozy, ani duże upały. Wina tego regionu ulubili sobie Brytyjczycy, już od XII wielu eksportowane są do Anglii. Winnice tego regionu zajmują powierzchnię 100 tys. ha i wytwarzają ¼ wszystkich francuskich win vin d'appellation contrôlée (AOC). Za najbardziej zharmonizowane wina uważa się właśnie wina z regionu Bordeaux, ponieważ zostało połączonych kilka różnych gatunków winogron.

  Burgundia
  Wina pochodzące z rejonu Burgundii zyskały swoją sławę w czasie panowania Karola Wielkiego. Uprawą winogron zajmowali się benedyktyni z Cluny i to dzięki ich udoskonalaniu i odpowiednim piwnicom kraina ta zasłynęła ze wspaniałego wina. Obecnie wino produkuje się w niewielkich winnicach do 10 ha, a jest to spowodowane rozporządzeniem, które wydał Napoleon o równym podziale gruntów na wszystkich członków rodziny. Rejon ten słynie z znakomitych win zarówno białych jak i czerwonych. Wina białe produkuje się z winogron odmiany Chardonnay, natomiast czerwone ze szczepów Pinot Noir.

  Szampania
  Region ten słynie z wina musującego, a rozsławił go Dom Pierre Pérignon. Doprowadził od do perfekcji produkcję wina musującego, tak by nie uległo ono zepsuciu. Produkcja wina musującego jest dużo bardziej skomplikowana niż „zwykłego” wina. Trzeba było sprowadzić z Anglii butelki z grubszego szkła (ponieważ tamtejsze butelki nie wytrzymywały ciśnienia), przywieziono z Hiszpanii nowy rodzaj zatyczki – korek w kształcie grzybka, wprowadzany do szyjki butelki pod dużym ciśnieniem. Również pielęgnacja krzewów wymaga dużej uwagi gdyż trzeba precyzyjnie przycinać i podwiązywać, by uzyskać niwielką ilość winogron lecz o najwyższej jakości. Szampany mogą być produkowane tylko z trzech odmian winogron: białych Chardonnay, oraz czerwonych Pinot Noir i Pinot Meunier. Warto wiedzieć również, że został ograniczona ilość produkcji rocznej szampana do ok 160 – 220 milionów, by zachować ekskluzywność i wysoką cenę. Na przykładu butelka 0,75 litra czerwonego szampana z dobrego rocznika, pochodząca od najlepszych producentów może kosztować nawet do 2000 USD. (ewentualnie dopisać z przewodnika)

  Oprócz win we Francji można spróbować kilku innych alkoholi jak np.:
  Koniak – wytwarzany ze spirytusu z oddestylowanego białego wina. Wyprodukowany w ten sposób napój dojrzewa w w dębowych baczkach, przez 2,5 roku. Pod koniec okresu leżakowania „piwniczany” dopełniają pozostałe czynności, które owiane są tajemnicą. Klasyfikacja koniaków odbywa się na podstawie gleby na której wyrosły krzewy białych winogron. Powszechnie uważa się, że najlepsze koniaki pochodzą z tych winogron które urosły na glebie o podłożu wapiennym.
  Cointreau – produkowany w Angers, mocny likier pomarańczowy, którego nazwa pochodzi o nazwiska twórcy tego trunku. Likier ten ma ok 40% alkoholu, a wytwarzany jest ze świeżych i suszonych skórek pomarańczy zalanych czystym alkoholem z dodatkiem syropu cukrowego. Likier można kupić w kwadratowych butelkach, a często podawany jest jako dodatek to lodów, ponieważ po wpływem temperatury staje się mleczno – mętny, natomiast w temperaturze pokojowej jest klarowany.
  Marc – to nic innego jak winiak produkowany z odpadów pozostałych po produkcji wina, a więc destylowany ze świeżych sfermentowanych resztek. Taki winiak ma ponad 40% alkoholu, a smak uzależniony jest od gatunku winogron. Produkuje się Marc z winogron ciemnych i białych, ciemny Marc (Marc de Bourgogne) jest mocny i aromatyczny, natomiast biały (Marc de Champagne) jest lżejszy i łagodniejszy.
  Piwo i cydr - . piwo we Francji staje coraz bardziej popularne, przede wszystkim jest to piwo pochodzące z rodzimej produkcji. Produkuje się je w Alzacji oraz na terenach północnej Francji, które graniczą z Belgią i Holandią. Cydr jabłkowy pochodzi z Normandii i Bretanii, natomiast produkowany jest w Savoy, Pikardii i w Kraju Basków.
 • ▲ do góry
 • Alpy francuskie (Mont Blanc)
 • Jest to jeden z najpiękniejszych łańcuchów górskich na świecie. Niesamowity krajobraz gdzie żyzne gleby wraz z zielonymi dolinami stykają się z pokrytymi śniegiem grzbietami górskimi. Sezon trwa tu cało rok. W porze letniej turyści mogą uprawiać turystykę pieszą korzystając z setek kilometrów szlaków, natomiast zima stwarza tu raj dla narciarzy. Sezon narciarski trwa praktycznie od Bożego Narodzenia do końca kwietnia, zdarza się że sezon w wyższych partiach gór, gdzie opady śniegu są intensywne, rozpoczyna się już w listopadzie i trwa do połowy maja. W zimie organizuje się w Alpach różnego rodzaju wycieczki o rożnym stopniu trudności. W sezonie letni popularna jest żegluga na tratwach, kajakarstwo, jazda na rowerach górskich oraz lotnictwo. W Alpach Francuskich dobrze rozwinięta jest infrastruktura, a umiarkowane ceny pozwalają na zorganizowanie wycieczki do tego pięknego zakątka świata.
  Dla większości ludzi Alpy to przede wszystkim Mont Blanc z ośnieżonym szczycie oraz wspaniałym jeziorem u jego podnóża. Jest to najwyższy szczy Francji oraz całej Europy. Wznosi się na wysokość 4810,45 m n.p.m i nazywany jest również Białą Górą. Jego wysokość może ulegać zmianie, odnotowano, że roczny przyrost wynosi ok 2 – 3 mm, wysokość góry może również się zmieniać przez grubość czapy lodowej na jego szczycie.
 • ▲ do góry
 • Apteki
 • Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej w którym odnotowano największą konsumpcję leków, a zarazem jest ich czołowym konsumentem. Zatem nie trudno będzie znaleźć aptekę we Francji. Znakiem rozpoznawczym jest zielony, migający neon w kształcie krzyża. Według prawa francuskiego jeden właściciel może mieć jedną aptekę, zatem brak rozwiniętych sieci aptek. Trzeba pamiętać, że we Francji nie funkcjonuje sprzedaż leków przez internet, można je ewentualnie zamówić. W aptekach wydzielona jest część samoobsługowych gdzie można kupić kosmetyki, środki higieniczne, produkty dla niemowląt itp. Leki natomiast są wydawane przez farmaceutów, którzy również zajmują się edukacja pacjenta i mogą pomóc np. kiedy nie wiemy czy zbierane przez nasz grzyby są jadalne. Apteki są czynne od rana do wieczora z trzygodzinna popołudniowa przerwą na lunch. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym apteki mogą mieć skrócony czas pracy.
 • ▲ do góry
 • Banki i bankomaty
 • W całej Francji nie ma problemu z bankomatami, w większych miastach co kawałek można go spotkać. Najbardziej popularną kartą płatniczą we Francji jest karta Visa. Za jej pomocą można płacić w hotelach, restauracjach i sklepach a także pobierać gotówkę w bankach i bankomatach. W zależności od typu karty można wypłacić z bankomatu od 100 do 500 euro
 • ▲ do góry
 • Camembert
 • Jest to jeden z najsłynniejszych serów we Francji. Jego nazwa pochodzi o miejscowości w której pierwszy raz został wyprodukowany. Z camembertem łączy się nazwisko Marii Harel, która rzekomo podczas Rewolucji Francuskiej ukrywała mnich z Brie, który w ramach wdzięczności za pomoc zdradził jej sekret przyrządzania tego sera. Jednak są wzmianki, że produkcja camemberta w tamtych regionach rozpoczęła się wcześniej bo już ok 1680 roku, a mnich tylko pomógł ulepszyć recepturę.
  Ser obecnie eksportuje się na cały świat, a drewniane pudełeczko ułatwia przewóz na duże odległości. Ser ten jest miękki okrągły, o niewielkich kształtach, pokryty jest cienką, białą, jadalną pleśniową skórką, poprzecinaną niewielką ilością żółtych lub czerwonych „paseczków”. W środku jasno żółty, natomiast jak jest brązowy to znaczy, że się psuje. Ma łagodny, lekko słony smak. Doskonale nadaje się do czerwonego wina i szampana.
 • ▲ do góry
 • Ceny
 • Francja nie należy do najtańszych państw w Unii Europejskiej, jednak można trochę zaoszczędzić kupując w hipermarketach gdzie ceny są porównywalne do tych w Polsce. Np. bagietka 0,50 euro, szynka ok 10 euro/kg, mleko 0,70 euro/litr, Camembert ok1,50 euro, tabliczka czekolady 0,50 euro, woda gazowana 0,61 euro/litr, natomiast jeśli chodzi o wina to ceny są bardzo różne w zależności od jakości wina. Można kupić już całkiem dobre wino za 2 euro lub też za 20 euro.
  Jeśli ktoś wybiera się samochodem do Francji warto zorientować się w cenach paliwa oraz opłat za autostrady. Litr benzyny Pb 95 kosztuje 1,56 euro a litr benzyny ON 1,37 euro (stan na maj 2011 r).
  Natomiast autostrada na trasie Paryż – Lille (A1) kosztuje 12,10 euro, Paryż – Calais (A16) 15,70 euro i Paryż – Lyon (A6) 26,50 euro.
 • ▲ do góry
 • Czas lokalny
 • Czas lokalny taki jak w Polsce.
 • ▲ do góry
 • Disneyland
 • Jest to jeden z czterech największych tego typu parków rozrywki na świecie. Został założony 12 kwietnia 1992 roku i położony jest na przedmieściach Paryża w miejscowości Marne-la-Valee. Co roku odwiedzany jest przez ok 12,5 mln gości. Disneyland składa się z dwóch parków: Park Disneyland, podzielony na 5 krain i Walt Disney Studios podzielony na 4 strefy: Front Lot, Animation Couryard, Production Coutyard, Backlot. Niesamowita ilość atrakcji i bajkowa sceneria sprawiają, że dzieci nie chcą się rozstać z tym miejscem. Uliczkami tego „miasteczka” można dotrzeć do krainy Śpiącej Królewny, Dzikiego Zachodu oraz do krainy Przygody i Wynalazków. Będąc w Disneylandzie na pewno spotkamy Myszkę Miki i Kaczora Donalda. Bilet wstępu dla dorosłych. Najlepiej i najprościej dojechać do parku metrem albo też kolejką podmiejską, która jest oddalona od Paryża ok 30 km. Lotniska Charles de Gaulle (CDG) i Orly oferują bezpośrednie połączenia autobusowe do parku. Wybierając się własnym samochodem nie będzie problemu z zaparkowaniem w pobliżu parku (koszt ok. 8 Euro/dzień)
 • ▲ do góry
 • Drogi
 • Francja ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad, która liczy sobie 11 052 km, jednak ponad 75% jest płatna i do tego autostrady Francji są najdroższe w Europie – przejazd ze wschodu na zachód może kosztować nawet 80 euro w jedną stronę. Oprócz tego przejazd przez niektóre mosty i tunele jest płatny. Autostrady we Francji wyposażone są w kostkę, która zabezpiecza przed zjechaniem z jezdni. Powoduje to hałas i wibracje, sygnalizując opuszczenie pasa ruchu. Zaoszczędzić można podróżując drogami krajowymi, które biegną wzdłuż autostrad i przy okazji zwiedzisz to czego nie widać jadąc autostradą. Francuzi uwielbiają ronda, a doskonale to widać w Paryżu, dużo rzadziej spotykane są światła.
 • ▲ do góry
 • Elektryczność
 • Wtyczki i napięcie w gniazdku elektrycznym jest takie same jak w Polsce, a więc napięcie wynosi 220 V.
 • ▲ do góry
 • Informacja turystyczna
 • Na terenie całej Francji, zarówno w tych mniejszych jak i większych miejscowościach znajduję się office de tourisme (biuro informacji turystycznej prowadzone przez jednostkę władzy lokalnej) lub też syndicat d'initiative (biuro prowadzone przez miejscowych handlowców). W tych biurach można zasięgnąć informacji na temat wycieczek, restauracji, winnic, zabytków oraz komunikacji a także informacji o danym regionie i wypoczynku.
 • ▲ do góry
 • Internet
 • W większych miastach nie ma problemu z dostępem do internetu. Można wykupić kartę chipową, która kosztuje ok 8 euro, i skorzystać z internetu przez terminale Cyberposte. Karteę chipową można doładować. Zazwyczaj jednak w restauracjach jest bezpłatny internet Wi-Fi, również w sieci restauracji np. MacDonald. Niektóre hotele również udostępniają bezpłatny internet. Jest też możliwość skorzystania z kafejki internetowej, jednak jest to dość drogi luksus.
 • ▲ do góry
 • Język
 • Językiem urzędowym we Francji jest francuski, którym posługuje się nim znaczna większość Francuzów. Jednak to nie jest jedyny język w jakim się mówi we Francji, jest tu wiele języków regionalnych takich jak: prowansalski (południowa Francja – Prowansja, Delfinat, Langwedocja), bretoński (zachodnia Francja - półwysep Bretoński), alzacki (Alzacja, dialekt języka niemieckiego), baskijski (prowincja Bearn), kataloński (południowa Francja – prowincja Roussillion), arabski (imigranci z Afryki Północnej) oraz flamandzki (północna Francja – obszar Calais i Artois).
 • ▲ do góry
 • Kanał la Manche
 • Jest to morski kanał oddzielający Wielką Brytanię do Francji, największą część kanału stanowi Cieśnina Katetańska. W 1994 roku wybudowano tunelu pod kanałem – Channel Tunel. Zbudowany jest na głębokości 60 metrów z 3 osobnych tuneli (2 przewozowe i 1 awaryjny) o długości 50 km każdy. Pociąg Le'Shuttle obsługuje ruch turystyczny między Folkestone (Wielka Brytania) i Calais (Francja), może zabrać ze sobą 120 samochodów osobowych oraz 12 autokarów wraz z pasażerami.
  Cena za samochód osobowy zależy od pory dnia oraz sezonu w którym się jedzie, najtaniej jest w godzinach wieczornych, np. o 22:00 cena za samochód osobowy wynosi 84 euro i obejmuje wszystkich pasażerów pojazdu (01.07.2011). Cenę można sprawdzić na http://www.eurotunnel1.com/direct/booki ... sp?lang=en . Czas podróży wynosi ok 35 minut.
  Do Wielkiej Brytanii można również dostać się promem. Czas podróży wydłuży się do 2 godzin, natomiast komfort przejazdu jest znacznie lepszy oraz widoki niezapomniane. Prom stara się udogodnić podróż dlatego można skorzystać z sklepów a także wymienić walutę w kantorach. Trzeba pamiętać, że podróżując pociągiem pod kanałem la Manche nie możemy wybrać się samochodem z instalacją gazową, natomiast na prom jak najbardziej mogą wjechać takie samochody.
 • ▲ do góry
 • Klimat
 • We Francji panuje klimat umiarkowany z łagodnymi zimami (wyjątek tereny górzyste i Alzacja).
  Północno - zachodnia część kraju, zwłaszcza Bretania jest pod wpływem strefy klimatu morskiego której klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza oraz znaczną ilością opadów (200 dni deszczowych, a średnia we Francji wynosi 164). Wieja tu także porywiste wiatry zachodnie. Północno - wschodnia Francja, zwłaszcza Alzacja, cechuje się strefą klimatu kontynentalnego z ciepłym latem, oraz z chłodną zimą, gdzie śnieg zalega czasem nawet kilka tygodni. Okres burzowy i bardzo wilgotny przypada w Alzacji na czerwiec i lipiec. Basen Paryski (między Bretanią a Alzacją) cechuje się klimatem przejściowym między sąsiadującymi, wyżej wymienionymi regionami. Średnia roczna suma opadów jest najniższa, natomiast pora deszczowa jest tak zmienna, że może wypaść zarówno w porze letniej jak i w zimowej. W Paryżu średnia roczna temperatura wynosi 12°C, jednak w styczniu temperatura może spadać poniżej zera, natomiast w okresie letnim słupek rtęci dochodzi nawet ponad 30°C. Im bardziej na południe kraju tym silniejszy wpływ klimatu śródziemnomorskiego, który obejmuje również Alpy, masyw Centralny o wschodnie Pireneje. Raczej nie występują tu przymrozki, ale za to pojawiają się wiosenne i jesienne ulewy.
 • ▲ do góry
 • Kuchnia
 • Wszystkim kuchnia francuska kojarzy się z żabimi udkami, ślimakami i winem. Jednak to nie wszystko. Francuzi uważani są za miłośników gastronomi, dlatego generalnie jedzą wszystko, począwszy od mięs – wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny, drobiu, przechodząc do ryb, serów, wyrobów mącznych skończywszy na owocach i warzywach. Każda szanująca się piekarnia we Francji produkuje przynajmniej 30 rodzajów pieczywa, natomiast 80% narodu francuskiego jada chleb do każdego posiłku. Słynne w tym kraju są również bagietki, które są smaczne tylko kilka godzin po upieczeniu, potem staja się twarde i bardzo się kruszą. Sery to również wizytówka Francji, dlatego wybór jest tak duży. Na szczęście sprzedawcy przed kupieniem zachęcają do degustacji by wybrać ser który, najbardziej nam odpowiada. Sery we Francji można podzielić na 5 grup: ser z koziego mleka (Fromage de chévre), niebieski ser pleśniowy (Fromage á pâte persillèe), miękki, pleśniowy ser (Fromage á pâte molle), ser półtwardy (Fromage á pâte demi – dune), ser twardy (Fromage á pâte dure).
  Tak jak i Polska Francja podzielona jest na kilka regionów, które mają mają swoje regionalne specjały. Kuchnia w Normandii słynie z wyrobów mleczarskich, jabłek, ryb i owoców morza. Najbardziej znanym serem z tamtego regionu jest camembert. Bretania z racji swojego położenia słynie z ryb i owoców morza ale również z pysznych naleśników, które podaje się praktycznie ze wszystkim. Kuchnia w Alzacji bardzo przypomina kuchnie niemiecką, gdzie do dań mięsnych jak np. baeckeoffe - gulaszu przyrządzony z różnego rodzaju mięsa z warzywami lub choucroute alsacienne – danie z kiszonej kapusty z kiełbasą, polędwicą wieprzową oraz z boczkiem podaje się kufel zmrożonego piwa. Tamtejszym regionalnym daniem są tarty i placki przyrządzone na ostro. Będąc w Rejonie Loary należy spróbować rillons – usmażone kawałki tłustego mięsa wieprzowego lub z kaczki, natomiast będąc w Burgundii warto skosztować marynowanej wołowiny duszonej w czerwonym winie z grzybami, cebulą, marchewką i kawałami boczku. Całkiem odmienną kuchnia jest kuchnia w Prowansji. Opiera się ona na oliwie, pomidorach i czosnku, do dan dodaje się również bakłażan, kabaczek, cukinię, cebulę oraz zioła. Najpopularniejsza zupą pochodzącą z Prowansji jest bouillabaisse – przyrządzana z co najmniej 3 rodzajów ryb z dodatkami. Kuchnia pochodząca z Korsyki jest bardzo aromatyczna z powodu ziół, które tam rosną i które dodaje się do każdego dania.
 • ▲ do góry
 • Ludność
 • Francja liczy sobie ok 65,8 mln mieszkańców (01.01.2011), z czego 96% mieszkało we Francji metropolitarnej. Odnotowuje się gwałtowne zaludnienie małych miejscowości i wsi, z racji ciszy i spokoju, natomiast dzięki linii TGV nie ma problemu z dotarciem do pracy. Średnia długość życia we Francji wynosi ok 81 lat, natomiast średnia długość życia kobiet wynosi 84 lata, a mężczyzn ok 77 lat.
 • ▲ do góry
 • Napiwki
 • Będąc w francuskiej restauracji, przy płaceniu trzeba zwrócić uwagę czy ma rachunku widnieje napis „service compris" lub "s.c." jeśli tak oznacza to, że napiwek został doliczony do rachunku. Zdarza się to coraz częściej i niestety kelner nas o tym ie poinformuje zanim nie zapytamy. Natomiast jeśli zobaczymy napis "service non compris", "s.n.c" lub "service en sus" to znaczy, że należy doliczyć 10 - 15 % napiwek. Przy drobnym zamówieniu jak filiżanka kawy lub drink zazwyczaj nie zostawia się napiwku.
 • ▲ do góry
 • Nurkowanie
 • We Francji bardzo rozwinięty jest rynku nurkowym, zarówno nurkowanie ze sprzętem jak i bezdechowe cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Nurkować warto w Morzu Śródziemnym oraz w oceanie. Francja oferuje niezapomniane przeżycia dla nurków jaskiniowych - duża ilość jaskiń przyciągnie nawet tych najbardziej kapryśnych. Wszelkie informacje dotyczące szkoły nurkowania, sprzętu oraz miejsc gdzie można i gdzie warto nurkować można uzyskać w miejscowościach nadmorskich.
 • ▲ do góry
 • Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
 • Turystom z krajów Unii Europejskiej zaleca się posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawniającej do korzystania z opieki medycznej. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Koszty świadczeń medycznych zwracane są przez kasę chorych - Caisse Primaire D'Assurance Maladie (C.P.A.M.) w wysokości ok. 70 % ceny ustalonej w cenniku. Przy zakupie lekarstw, jest możliwość zwroty 100% ceny leków ale tylko tych niezbędnych z białą nalepką vignette i z symbolem przekreślonego prostokąta, 65% ceny leków z białą vignette. 35% ceny leków w niebieską vignette oraz 15% leków z pomarańczową vignette.
  W dużych miastach mogą zdarzyć się drobne kradzieże uliczne, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach typu metro. Należy również uważać w pokojach hotelowych i nie zastawiać pieniędzy ani dokumentów. Jeśli jedziemy do Francji własnym samochodem należy pamiętać o szukaniu parkingów strzeżonych gdyż często zdarzają się włamania do samochodów.
 • ▲ do góry
 • Palenie
 • We Francji panuje całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, nie można palić w restauracjach, lokalach gastronomicznych, hotelach, pensjonatach, kasynach, na dworcach oraz w budynkach urzędów, szkół i placówek dyplomatycznych. Dla są wyznaczone pomieszczenie w których można palić. Premier Francji uznał, że „na ulicy i w pomieszczeniach prywatnych będzie można nadal palić”. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi kara grzywny w wysokości 68 euro.
 • ▲ do góry
 • Paliwo
 • Średnia cena benzyny Pb95 wynosi 1,56 euro/litr natomiast ON kosztuje 1,35 euro/litr (średnie ceny w maju 2011). Gaz płynny (LPG) dostępny jest na ok 980 stacjach na terytorium całej Francji. We Francji można zatankować na takich stacjach jak: Shell, Elf, Total, Fina, BP, Esso, Texaco, Q8, AVIA, ARAL, AGIP i Dyneff. Usytuowane są one przy autostradach i głównych drogach a także przy supermarketach. Zdarza się czasami, że tankując na stacjach przy supermarketach można sporo zaoszczędzić. Należy pamiętać ze większość stacji po godzinie 18.00 nie ma możliwości płacenia gotówką, stacje pracują wyłącznie w ruchu bezobsługowym (karty płatnicze).
 • ▲ do góry
 • Pamiątki
 • Będąc we Francji, trudno nie wejść do żadnego sklepu, sklepiczku czy zatrzymać się czy jakimś straganie z pamiątkami. Jak powszechnie wiadomo Paryż jest stolicą mody a więc jest można odnaleźć wspaniałe stroje, adekwatne do swoich gustów i upodobań, panie zachwycą się również przepięknymi szlami które można kupić praktycznie na każdej ulicy. Francja to również świat perfum, które można kupić za niewielkie pieniądze. Wspaniałą pamiątką przywiezioną z Francji mogą być pyszne sery oraz wino lub figurki charakterystycznych budynków Francji: Wieża Eiffla czy katedrę Notre – Dame. Panów mogą zainteresować samochody rodem z Francji, czyli Peugeot, Citroen czy Renault. Ciekawymi pamiątkami mogą być wyroby pochodzące z danych regionów Francji, a więc po trufle, oliwę z oliwek, przyprawy prowansalskie oraz lawendowe woreczki należy udać się do Prowansji, po makarony do Saint – Emilion, do Nicei należy pojechać po kandyzowane owoce, do Baccart (południowa Lotaryngia) po kryształ i szkło natomiast po emalię i porcelanę do Limousin.
 • ▲ do góry
 • Poczta
 • Urzędy pocztowe we Francji (La Poste, na drogowskazach PTT lub P & T) pracują od poniedziałku do piątku w godz 08.00 - 19.00 (w mniejszych miejscowościach od 08.00 - 12.00 i 14.00 – 18.30), a w soboty w godz 09.00 - 12.00. W Paryżu główny urząd pocztowy (52 rue du Louvre, 75001 Paris) czynny jest całą dobę przez cały rok. Na poczcie oprócz wysłania listu, nadania paczki oraz telegramu można wymienić pieniądze, zatelefonować, wysłać fax oraz coś skserować czy zrobić sobie zdjęcie (w maszynie do zdjęć).
  Koszt znaczka zależy od ciężaru przesyłki oraz miejsca przeznaczenia. Znaczek na zwykłe listy pocztówkę do Francji i Unii Europejskiej kosztuje 0,46 EUR, natomiast do Polski 0,58 EUR. Znaczki można kupić również w sklepach tytoniowych (tabacs), natomiast list wrzuca się do skrzynki pocztowej, która jest żółta.
 • ▲ do góry
 • Parkingi i postoje
 • Parkować we Francji można tylko w wyznaczonych miejscach, które są zazwyczaj płatne. Na jezdni wyznaczone są miejsca do parkowania przerywaną linią i napisem "payant" (płatne). Bilet z parkometru należy zostawić w widocznym miejscu w samochodzie. Ceny są różne i zalezą od miejsca. We wszystkich większych miastach można znaleźć parkingi podziemne, natomiast znaleźć parking w godzinach szczytu graniczy z cudem. Zwyczajem europejskim stało się miganie światłami awaryjnymi stojąc na końcu korka, tym samym ostrzegając inne samochody. W Polsce mruganie światłami oznacza podziękowanie za ustąpienie miejsca zmieniając pas. Nie należy robić tego na francuskiej autostradzie ponieważ może to być przyczyną wypadku. Podziękowaniem może być gest ręką.
 • ▲ do góry
 • Prawo jazdy
 • We Francji honorowane jest polskie prawo jazdy dlatego Polacy wyjeżdżając samochodem do Francji nie potrzebują międzynarodowego dokumentu.
 • ▲ do góry
 • Przepisy drogowe
 • Wybierając się do Francji własnym samochodem trzeba pamiętać o trójkącie ostrzegawczym, kamizelce odblaskowej oraz o komplecie zapasowych żarówek. Obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich wszystkich pasażerów. Zalecane jest używanie świateł mijania w terenie zarówno zabudowanym jak i niezabudowanym. Całkowita długość pojazdu (samochód + przyczepa) nie może przekroczyć 18,75 m. Dopuszczalna prędkość (o ile znaki nie pokazują inaczej) na autostradzie to 130 km/godz, na drodze ekspresowej 110 km/godz, w trenie zabudowanym 50 km/godz, a na pozostałych drogach 90 km/godz. Na francuskich drogach mandat można dostać za np. nieopłacone parkowanie – do 35 euro, nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 135 euro, przekroczenie prędkości – od 135 – 1500 euro, a za używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego w samochodzie mandat wynosi 35 euro. We Francji powszechnym zjawiskiem jest przechodzenie przez jezdnie na czerwonym świetle dlatego zaleca się jazdę z niewielką prędkością, by móc sprawnie zareagować w przypadku pojawienia się pieszego na drodze. Zasadę ograniczonego zaufania należy stosować W dużych miastach należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza w Paryżu, gdzie kierowcy nie mają zwyczaju używać kierunkowskazów zmieniając pas. Panuje bezwzględna zasada pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony (m.in. na rondach). Poza stolicą na rondach tak jak i w Polsce pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na rondzie (informują znajdują się na znakach).
 • ▲ do góry
 • Religia
 • We Francji żadna religia nie ma statusu wyznania oficjalnego, jednak najwięcej mieszkańców deklaruje się jako katolicy. Jest ich ok 64% (wg tygodnika "La Vie"), lecz tylko kilka procent deklaruje się że chodzi regularnie do kościoła. Sarkozy w 2003 roku powiedział: "Osobiście jestem katolikiem wierzącym i praktykującym. Przypominam, że Francja jako kraj laicki i liberalny respektuje, a nawet popiera wszystkie religie, ale jednocześnie podkreślam, że rząd, który reprezentuję, dołoży wszelkich starań, by przejawy życia religijnego nie ujawniały się w życiu publicznym. Religia musi pozostać sprawą indywidualną każdego człowieka”. Francuski Kościół katolicki jest bardzo postępowy, silnie realizujący ideę ekumenizmu. Nie nosi się tutaj symboli religijnych, a zatem katoliccy księża i siostry zakonne zrezygnowały z noszenia stroju duchowego. Islam jest drugą co do wielkości religią występującą we Francji. Są to imigranci lub ich potomkowie pochodzący z Afryki Północnej. We Francji mieszkają również protestanci, największe ich skupiska są w Alzacji, w południowo - wschodniej części Masywu Centralnego oraz na wybrzeżu Atlantyku. Społeczność żydowska istnieje we Francji od średniowiecza, a obecnie najwięcej Żydów mieszka w w rejonie paryskim. Duży odsetek stanowią również ateiści.
 • ▲ do góry
 • Telekomunikacja
 • Należy pamiętać, że dzwoniąc z Francji do Polski trzeba wykręcić międzynarodowy numer kierunkowy – 00 – następnie numer kierunkowy Polski – 48 – potem numer kierunkowy miejscowości (ale bez 0) i na końcu numer abonenta. Hotele, schroniska i pensjonaty mogą pobierać opłatę za połączenia telefoniczne. Opłaty za połączenia krajowe są stosunkowo tanie (0,15 euro za kartę magnetyczna), numery alarmowe są bezpłatne i można dzwonić z aparatów publicznych bez użycia karty. We Francji działają trzy sieci komórkowe, a połączenia na komórki oraz wysłanie SMSa jest stałe dla całej Unii Europejskiej.
 • ▲ do góry
 • Waluta
 • O 1 stycznia 2002 r. obowiązującą walutą we Francji jest euro.
 • ▲ do góry
 • Ważne miejsca
 • We Francji jest ponad 1000 muzeów. W samym Paryżu jest ponad 80 muzeów. Do najbardziej znanych i najważniejszych należą między innymi:
  Luwr - najpiękniejszy paryski pałac z największym na świecie Muzeum Sztuki, znajdują się tu wszystkie najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa,
  Muzeum d'Orsay – jedno z najpopularniejszych muzeów w Paryżu, w jego zbiorach znajdują się przede wszystkim zabytki sztuki francuskiej z lat 1828 – 1918
  Centre Georges Pompidou – znajduje się tu muzeum sztuki współczesnej i główna biblioteka publiczna stolicy Francji.
  Musée de Cluny – zebrano tu zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, począwszy od późnoantycznej sztuki Galów aż do późnego średniowiecza. Muzeum mieści się w pałacu opatów Cluny.
  Muzeum Montparnasse - znajdują się tu zbiory komuny artystycznej z tego sławnego wzgórza
  Ważnym i równie sławnym zabytkiem jest Wersal. Jest to zespół pałacowy, który został rozbudowany z rozmachem za panowania Ludwika XIV. Kompleks pałacowy wraz z kompleksem ogrodowo – parkowym jest przepięknym dziełem przedstawiającym francuski klasycyzm i barok.
  Będąc w Paryżu należy odwiedzić Katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny oraz Pola Elizejskie. Obowiązkowo również trzeba wyjść bądź wyjechać windą na wieże Eiffla gdzie rozpościera się widok na cały Paryż. Wybierając się na Lazurowe Wybrzeże warto odwiedzić Cannes z aleją gwiazd, Saint – Tropez miasto kojarzone z słynnym Louis de Funès oraz Nice bogatą w zabytki pochodzące z okresu od III wieku n.e.

  Dolina Loary słynie głównie z pięknych zamki i pałaców królewskich pochodzących z różnych epok historycznych, a więc:
  Chambord - największy, najbardziej okazały renesansowy zamek w całej grupie zamków Loary,
  zamek królewski Blois – zamek o najstarszych murach pochodzą jeszcze ze średniowiecza.
  zamek Amboise - budowla warowna z XV wieku
  renesansowy zamek Chenonceaux – z pięknym, rozległym ogrodzie przylegający do zamku
  Chaumont-sur-Loire - zamek gotycko-renesansowy z XV-XVI wieku,
  Angers – w swoim wnętrzu posiada ogromną kolekcję gobelinów z XIV wieku
  Korsyka, wyspa położona 180 km od Francji, stanowi odrębny region turystyczny. Oprócz ciekawego środowiska przyrodniczego i przyjemnego śródziemnomorskiego klimatu, na Korsyce można zwiedzić zabytki architektury sakralnej w stylu romańskim np. kościół w Bonifacio i Cargese. Zachowało się również budownictwo obronne oraz gotycka katedra z XIII w. w Calvi.
 • ▲ do góry
 • Zakupy
 • Sklepy spożywcze otwarte są od wczesnych godzin rannych do wieczora ok godz 20, natomiast pozostałe sklepy otwierane są ok godz 9 – 10, w dużych miastach zdarza się ze sklepy robią sobie przerwę w godzinach 13 – 14. Najdłużej czynne są supermarkety, za wyjątkiem niedzieli gdzię większość sklepów jest nieczynna, lub na skrócony czas pracy.
  Paryż światowa stolica mody zaprasza pięknymi witrynami sklepowymi i możliwościom zakupowego szaleństwa. Zapraszamy na avenue Montaigne (Yves Saint Laurent, Christian Dior.), na faubourg Saint-Honoré (Hermès, Gucci), na Plac Madeleine, do dzielnicy Saint-Sulpice lub Sèvres-Babylone, między ulice Grenelle, Cherche-Midi i Saints-Pères (Versace, Sonia Ryckiel) oraz wiele wiele innych. W Paryżu istnieję 3 pchle targi: przy porte de Vanves, porte de Saint-Ouen i porte de Clignancourt. Paryska specjalnością są również stoiska położone są wzdłuż wybrzeża Sekwany, w okolicy dzielnicy Saint-Michel. Można tu dostać stare książki, okazje, unikaty, komiksy, pocztówki i wiele innych w różnych cenach. Każde miasto i miasteczko ma też swój dzień targowy. Jest to wspaniała okazja do zakupu lokalnych produktów w bardzo przyjemnej i gwarnej atmosferze. By zakupy nie pochłonęły całych naszych oszczędności sklepy najlepiej odwiedzać w czasie tzw. soldów czyli posezonowej wyprzedaży towarów. Jest to zwykle okres poświąteczny oraz wiosenno – wakacyjnym Dobrym rozwiązanie jest również korzystanie z tzw. kart rabatowych (les cartes de la fidelite) uprawniających do upustów przy zakupach. • ▲ do góry
 • Francja: Informacje praktyczne • Przed wyjazdem
 • Źródła informacji o kraju
 • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, Ambasada Republiki francuskiej w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polskie Stowarzyszenie we Francji – Polonika.
 • ▲ do góry
 • Formalności wizowo-paszportowe
 • Dokumentem upoważniającym do bezwizowego poruszania się do Francji jest paszport bądź też dowód osobisty. Dokumenty te muszą być ważne oraz w dobrym stanie technicznym, który pozwoli na stwierdzenie tożsamości. Turyści, którzy by mieli ochotę zostać we Francji dłużej niż 90 dni, muszą spełniać odpowiednie warunki, przede wszystkim muszą być zatrudnieni we Francji oraz mają wystarczającą ilość środków do życia aby się utrzymać nie obciążając systemu francuskiej pomocy społecznej, lub muszą studiować we Francji.
 • ▲ do góry
 • Przepisy celne
 • Zgodne z normą unijną, a więc towary przeznaczone do osobistej konsumpcji nie podlegają dodatkowym opłatą celnym. Francuscy celnicy mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej oraz w mieszkaniach prywatnych.
 • ▲ do góry
 • Pieniądze
 • O 1 stycznia 2002 r. obowiązującą walutą we Francji jest euro (1 euro = 100 eurocentów). We Francji pieniądze można wymienić w bankach, lecz one pobierają dość dużą prowizję, oraz w kantorach, które oferują zwykle lepszy kurs i znajdują się w każdym większym mieście.
  W całej Francji nie ma problemu z bankomatami, w większych miastach co kawałek można go spotkać. Najbardziej popularną kartą płatniczą we Francji jest karta Visa. Za jej pomocą można płacić w hotelach, restauracjach i sklepach a także pobierać gotówkę w bankach i bankomatach. W zależności od typu karty można wypłacić z bankomatu od 100 do 500 euro.
 • ▲ do góry
 • Ubezpieczenie i opieka medyczna
 • Przed każda podróżą należy się ubezpieczy, przynajmniej od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Wybierając się do Unii Europejskiej warto zadbać o Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważnia do bezpłatnej opieki medycznej w podstawowym zakresie. Koszty świadczeń medycznych zwracane są przez kasę chorych - Caisse Primaire D'Assurance Maladie (C.P.A.M.) w wysokości ok. 70 % ceny ustalonej w cenniku. Przy zakupie lekarstw, jest możliwość zwroty 100% ceny leków ale tylko tych niezbędnych z białą nalepką vignette i z symbolem przekreślonego prostokąta, 65% ceny leków z białą vignette. 35% ceny leków w niebieską vignette oraz 15% leków z pomarańczową vignette.

 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Podróż samolotem
 • Z Polski do Francji latają bezpośrednio takie linie lotnicze jak LOT, AIR FRANCE oraz tanie linie lotnicze jak Wizz Air oraz Easy Jet. Do Paryża, Lyonu i Nicei odbywają się bezpośrednie loty z Warszawy, natomiast z Krakowa tylko do Paryża. Głównym krajowym przewoźnikiem jest AIR INTER EUROPE. Tanie linie lotnicze oferują czasami bilety w obie strony w cenie ok 100 zł. Bilety można kupić bezpośrednio u przewoźnika, w biurach turystycznych oraz w internecie. Należy jednak pamiętać o zabukowaniu biletu na stronie internetowej, gdyż w inny razie zostanie doliczona prowizja. Warto wiedzieć że in bliżej daty wylotu, tym droższe są bilety. Lotniska w Paryżu są ogromne, ale przyjazne turystom i stosunkowo bezpieczne, również w razie potrzeby można się przenocować w terminalach gdyż lotniska są zamykane n kilka godzin w nocy.
 • ▲ do góry
 • Podróż pociągiem
 • Pociągiem do Paryża można dotrzeć z Warszawy, ale tylko z przesiadką w Brukseli lub Frankfurcie. Podróż trwa 18 godzin, koszt przejazdu kosztuje ok 200 euro, natomiast kuszetki i miejsce w wagonie sypialnym jest droższy. Dzieci, młodzież (do 26 roku życia) oraz osoby starsze mogą skorzystać z przysługujących im zniżek na bilety. Informacje o połączeniach, ceny biletu oraz oferty specjalne można uzyskać w międzynarodowej kasie PKP oraz w biurach: Polres znajdujący się na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz Wassteels mający swoja siedzibę w Warszawie i Poznaniu.
 • ▲ do góry
 • Podróż samochodem
 • Jeśli podróżujemy grupę 4 osób to podróż samochodem wydaje się być najtańszą opcją. Podróż może trwać ok 18 godzin (Warszawa – Paryż ok. 1660 km). Aby dotrzeć do Francji trzeba będzie przejechać przez kilka państw więc należy zorientować się jaki panują przepisy drogowe w danym kraju oraz jak wygląda opłata za autostrady.
 • ▲ do góry
 • Podróż autokarem
 • Z Polski sutokarem można się dostać do następujących miast francuskich takich jak: Besancon, Billy Montigny, Chalon Sur Saone, Le Creusot, Lens, Lille, Lyon, Metz, Mulhouse, Nicea, Paryż, Reims, Sochaux, Strasbourg i Taize. Różni przewoźnicy świadczą różny poziom usług, mogą różnić się też czasem przejazdu, ceną, obsługą oraz organizacją podróży. Cena przejazdu różni się również miejscem docelowym podróży. Podróż z Paryża do Warszawy może trwać ok 24 godzin. Tak jak w przypadku pociągów niektórzy przewoźnicy stosują zniżki dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Bilety w jedną stronę można wykorzystać tylko w określonym dniu, natomiast bilet powrotny jest ważny 6 miesięcy. Bilet jest imienny i nie podlega zwrotowi kosztów przejazdu jeśli pasażer zgubi lub zniszczy bilet. Cena biletu obejmuje bagaż (25 -30 kg) oraz bagaż podręczny (5 kg).
  Największym przewoźnikiem autokarowym jest Eurolines Pass, który sprzedaje bilety 12, 30 i 60 dniowe, dzięki czemu można podróżować na dowolnej trasie pomiędzy 33 europejskimi miastami.

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Noclegi
 • We Francji miejsca noclegowe można podzielić na te o niskich cenach oraz o umiarkowanych cenach. W okresach wzmożonego ruchu turystycznego (święta, wakacje, ferie, długie weekendy) w miejscowościach turystycznych hotele i pensjonaty pękają w szwach, ceny rosną a rezerwacje trzeba dokonać dużo wcześniej. Biura podróży za niewielka opłatą pomagają szukać miejsc noclegowych, a w hotelach dokonując rezerwacji trzeba zapłacić zaliczkę.
 • ▲ do góry
 • Hotele
 • Hotele we Francji mają od jednej do czterech gwiazdek. Przy rezerwacji pokoju 2–osobowego trzeba zorientować się czy mają pokój z 2 łóżkami (zazwyczaj jest jedno dwuosobowe). W centrum miast ceny hoteli są dużo wyższe niż te utytułowane na obrzeżach.
  Schroniska górskie (refuges) są zlokalizowane na szlakach turystycznych, ceny są tak niskie ale i też bez żadnych wygód. Za łóżko w sali wieloosobowej płaci się od 10 – 16 euro. Warto zrobi rezerwację gdyż zdarza się tak że schroniska mogą być przepełnione. Lepiej wyposażony jest Gîtes d'ètape.
 • ▲ do góry
 • Wiejskie domki
 • Wiejskie domki, czyli Gîte rural wyposażone są w łazienkę i kuchnię, wiadomości o takich miejscach noclegowych można otrzymać w lokalnych biurach informacji turystycznej oraz znaleźć na www.bbfrance.com.
 • ▲ do góry
 • Kempingi
 • Schroniska młodzieżowe w samym Paryżu kosztuje 20 euro (ze śniadaniem) natomiast w innych miejscowościach od 8 do 13 euro. We Francji schroniska działaj tak jak w Polsce czyli trzeba mieć własną pościel lun za niewielka opłatą wypożyczyć w schronisku. Akademiki natomiast udostępnione są w okresie wakacji. W przypadku barku miejsc w schroniskach i akademikach, nocleg można znaleźć w hotelach robotniczych.
 • ▲ do góry
 • Schroniska turystyczne
 • Kempingi we Francji są bardzo popularne. Pola kempingowe są doskonale przygotowane na przyjęcie turystów, umiejscowione są w pobliżu strumyczków, jezior lub morza. Obozowanie na dziko jest zabronione, choć w niektórych przypadkach tolerowane jak np. za zgodą właściciela gruntu. O ile na kontynencie przymyka się na to oko, o tyle na Korsyce jest ściśle przestrzegane.
 • ▲ do góry
 • Wyżywienie
 • Wszystkim kuchnia francuska kojarzy się z żabimi udkami, ślimakami i winem. Jednak to nie wszystko. Francuzi uważani są za miłośników gastronomi, dlatego generalnie jedzą wszystko, począwszy od mięs – wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny, drobiu, przechodząc do ryb, serów, wyrobów mącznych skończywszy na owocach i warzywach. Każda szanująca się piekarnia we Francji produkuje przynajmniej 30 rodzajów pieczywa, natomiast 80% narodu francuskiego jada chleb do każdego posiłku. Słynne w tym kraju są również bagietki, które są smaczne tylko kilka godzin po upieczeniu, potem staja się twarde i bardzo się kruszą. Sery to również wizytówka Francji, dlatego wybór jest tak duży. Na szczęście sprzedawcy przed kupieniem zachęcają do degustacji by wybrać ser który, najbardziej nam odpowiada. Sery we Francji można podzielić na 5 grup: ser z koziego mleka (Fromage de chévre), niebieski ser pleśniowy (Fromage á pâte persillèe), miękki, pleśniowy ser (Fromage á pâte molle), ser półtwardy (Fromage á pâte demi – dune), ser twardy (Fromage á pâte dure).
  Tak jak i Polska Francja podzielona jest na kilka regionów, które mają mają swoje regionalne specjały. Kuchnia w Normandii słynie z wyrobów mleczarskich, jabłek, ryb i owoców morza. Najbardziej znanym serem z tamtego regionu jest camembert. Bretania z racji swojego położenia słynie z ryb i owoców morza ale również z pysznych naleśników, które podaje się praktycznie ze wszystkim. Kuchnia w Alzacji bardzo przypomina kuchnie niemiecką, gdzie do dań mięsnych jak np. baeckeoffe - gulaszu przyrządzony z różnego rodzaju mięsa z warzywami lub choucroute alsacienne – danie z kiszonej kapusty z kiełbasą, polędwicą wieprzową oraz z boczkiem podaje się kufel zmrożonego piwa. Tamtejszym regionalnym daniem są tarty i placki przyrządzone na ostro. Będąc w Rejonie Loary należy spróbować rillons – usmażone kawałki tłustego mięsa wieprzowego lub z kaczki, natomiast będąc w Burgundii warto skosztować marynowanej wołowiny duszonej w czerwonym winie z grzybami, cebulą, marchewką i kawałami boczku. Całkiem odmienną kuchnia jest kuchnia w Prowansji. Opiera się ona na oliwie, pomidorach i czosnku, do dan dodaje się również bakłażan, kabaczek, cukinię, cebulę oraz zioła. Najpopularniejsza zupą pochodzącą z Prowansji jest bouillabaisse – przyrządzana z co najmniej 3 rodzajów ryb z dodatkami. Kuchnia pochodząca z Korsyki jest bardzo aromatyczna z powodu ziół, które tam rosną i które dodaje się do każdego dania.


 • ▲ do góry

Francja wycieczki: oferty wczasów Alzacja

Zdjęcia - Francja

Francja zdjęcie 1Francja zdjęcie 2Francja zdjęcie 3
Francja zdjęcie 4Francja zdjęcie 5Francja zdjęcie 6
Francja zdjęcie 7Francja zdjęcie 8Francja zdjęcie 9
Francja zdjęcie 10
Francja - więcej zdjęć

Hotele Strasburg

Sprawdź oferty na: www.domy-wakacyjne.Francja.pl i www.domy-apartamenty.Francja.pl

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Tropikalne wakacje na plaży
Tropikalne wakacje na plaży
Skorzystaj z usług portalu turystycznego TravelOne.pl i zarezerwuj wakacje w jednym z egzotycznych zakątków świata. Dzika przyroda, safari, plaże i turkusowe morze czekają na Ciebie na wakacjach w Kenii. Wycieczki Tajlandia łączą w sobie poznawanie odmiennej kultury, świątyń i niezwykłych zabytków z wypoczynkiem na plażach Phuket czy Pattaya. Wakacje Malediwy to rajskie plaże skąpane w lazurze oceanu i bungalowy zawieszone nad krystalicznie czystą wodą. Tropikalne plaże, kubańskie rytmy znajdziesz na wczasy Karaiby. Wycieczki Emiraty Arabskie oferują przepych i nowoczesność połączone z kulturą i tradycją orientu.
 
Majorka Last Minute - wakacje pełne słońca i dobrej zabawy >>
Hotel Sofitel Agadir Royal Beach***** - luksusowe wakacje w Maroko >>
Rajskie wakacje na Bali - sprawdź ofertę hoteli >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne