zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
mobile
Chamonix - Mont Blanc narty - przewodnik: stoki, wyciągi, mapy, kamerki, noclegi, free ski, skipassy - warunki narciarskie Chamonix - Mont Blanc narty
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > SkiOne.pl > narty.Francja.plprzewodniki narciarskie > Narty Chamonix-Mont Blanc

Chamonix-Mont Blanc

(1035 - 3842 m n.p.m.)
separator
wyciągi narciarskie:udogodnienia:
magic carpet
1
wyciągi orczykowe
21
wyciągi krzesełkowe
47
gondole
5
duże wagony
7
wyciągi szynowe
0
snowpark
6
sztuczne naśnieżanie
tak
bezpłatny skibus
tak
8.4out of 10Zoover.pl/TravelOne.pl 2013
trasy narciarskie:
194 km
łatwełatwe
81 km
średnieśrednie
74 km
trudnetrudne
39 km
karnety:
 Dorośli:Dzieci:
1 dzień:26 - 52  €30 - 43  €
6 dni:41 - 260  €148 - 217  €
dodatkowe informacje:
taksezon narciarski: grudzień - kwiecień
tak odległość z Warszawy: ok. 1750 km
tak homepage: www.chamonix.com
Ocena
początkujący:
średniozaawansowani:
zaawansowani:
snowboarding:
narty biegowe:
rozrywka:
sceneria:
Ocena klientów
8.4
Wrażenia ogólne8.4
Życie nocne/wyjścia7.5
Oferty kulturalne7.5
Otoczenie9.3
Atmosfera wioski8.5
NARTY - dla początkujących7.5
NARTY - dla zaawansowanych8.8
Apres ski-zabawa po nartach8.4
Przewodnik turystyczny:

Narty Chamonix-Mont Blanc

Przewodnik narciarski: Francja > Górna Sabaudia (Haute Savoie) > Chamonix - Mont Blanc
ZALETY:
  • teren dla zaawansowanych narciarzy
  • świetne warunki do freeride'u
  • karnety łączące wiele terenów
WADY:
  • tereny podzielone pod względem umiejętności – grupy o różnym stopniu zaawansowania muszą się rozdzielić
  • tłoczno w sezonie
Region Chamonix – Mont Blanc, położony przy granicy ze Szwajcarią, słynie przede wszystkim z dobrych tras dla narciarzy zaawansowanych oraz z doskonałych terenów do uprawiania narciarstwa pozatrasowego. To idealny region nie tylko dla ludzi lubiących wyzwania i ryzyko, ale także dla początkujących. Niektóre ośrodki oferują szerokie, łatwe trasy na łagodnych zboczach. Region Chamonix - Mont Blanc może się poszczycić doskonałymi warunkami na stokach oraz świetną ofertą après-ski. Chamonix jest najstarszym ośrodkiem narciarskim. Tu w 1924 r. odbyła się pierwsza Zimowa Olimpiada.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Chamonix, Les Houches i Megève. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową oraz bogatą ofertę gastronomiczną.

Trasy i wyciągi narciarskie

Aiguille du Midi
Szczyt w Masywie Mont Blanc położony zaledwie 8 km od najwyższego szczytu Europy. Na Południową Iglicę można wjechać kolejką linową (najwyżej położoną kolejką świata), której dolna stacja jest w Chamonix na wysokości 1035 m n.p.m., górna mieści się na 3802 m n.p.m. Podróż trwa 20 minut a bilet w obie strony kosztuje ponad 40 euro.
Z góry rozciągają się przepiękne widoki na alpejskie szczyty. Wybierając się na Aiguille du Midi należy pamiętać o odpowiedniej odzieży, okularach i kremie przeciwsłonecznym. Na taką wycieczkę trzeba przeznaczyć 2 - 3 godziny. Kolejka zamykana jest jesienią na ok. miesiąc.
Żeby zjechać Vallé Blanche z Aiguille du Midi powinno się być wykwalifikowanym narciarzem, zaopatrzonym w dobry sprzęt. Aby dostać się do dróg zjazdowych należy pokonać lodowe tunele. Do wyboru są 4 trasy: podstawowa – najłatwiejsza i często zatłoczona oraz trudne – La Vraie Vallée Blanche, Le Petit Envers du Plani Le Grand Envers du Plan. W niższych partiach Vallée Blanche panują doskonałe warunki dla narciarzy. Snowboardziści, zwłaszcza na wiosnę, mogą mieć problem ze zjazdem ze względu na topniejący śnieg. Zjeżdżając można cieszyć się niezwykłymi widokami i warunkami do jazdy - te dziewicze, wysokogórskie tereny obfitują w seraki, lodospady, szczeliny lodowcowe. Niepewni tych terenów narciarze powinni skorzystać z usług przewodnika.

Domaine de Balme
La Domanie de Balme (1264 – 2270 m n.p.m.) czyli Le Tour i Vallorcine to ośrodek idealny dla dzieci i początkujących narciarzy - 80% tras to zjazdy zielone i niebieskie. Położony po zachodniej stronie pozwala także korzystać z północnych i południowych stoków. Okolice Vormaine obfitują w szerokie, łagodne i pozbawione skał trasy zjazdowe. Takie warunki pozwalają amatorom poczuć się pewniej na stoku. W Le Tour początkujący narciarze mogą także udoskonalać swą technikę, ponieważ na tych terenach znajduje się kilka kilometrów nartostrad dla średniozaawansowanych.
Domanie de Balme, ze względu na swe położenie i łagodne stoki, jest także świetnym terenem do freeride’u. Można stąd przeskoczyć zarówno na szwajcarską, jak i na włoską stronę Alp.

Le Brévent - La Flégère
Dwa miasta położone i obejmujące tereny na wysokości od 1030 m i 2525 m n.p.m. Le Brévent i La Flégère połączone ze sobą kolejką tworzą ośrodek narciarski położony po słonecznej, południowej stronie Chamonix. Teren ten oferuje dobre warunki zarówno narciarzom, jak i snowboardzistom. Idealne miejsce zwłaszcza dla początkujących – jest tu aż17 tras. Panują tu także świetne warunki do freeride’u. Le Brévent położone najbliżej centrum Chamonix, jest ośrodkiem dobrym dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Zjazdy są trudniejsze, a zbocza bardziej strome. La Flégère oferuje trasy dla wszystkich narciarzy. Warto zjechać czerwoną nartostradą aż do Mer de Glace. Najtrudniejsza trasa - Charles Bozon o długości 2500 m. jest wyzwaniem nawet dla profesjonalistów.

Les Grands Montets
Grands Montets znany jest z jednych z najtrudniejszych, ale doskonale ze sobą połączonych tras narciarskich w Europie, rozległych terenów i dużej różnicy poziomów (1235 m. - 3275 m.). Najsłynniejszą trasa Point de Vue biegnie wzdłuż lodowca Le Grands Montets aż do podnóża lodowca Argentière. Les Grands Montets jest jednym z najlepszych terenów do uprawiania freeride’u, trzeba być jednak bardzo doświadczonym narciarzem. Entuzjaści freestyle’u powinni udać się do stacji Lognan. Lodowiec i armatki śnieżne sprawiają, że miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować tu do maja.

Les Houches
Ośrodek - dobry zarówno dla profesjonalistów, jak i dla rodzin z dziećmi - zachował tradycyjny, alpejski charakter. Teren usytuowany na wysokości 950 m. – 1900 m., między lodowcami, u wlotu do doliny Chamonix i u stóp Mont Blanc oferuje miłośnikom białego szaleństwa ponad 50 km, wyznaczonych między drzewami tras. Najtrudniejszą i najsłynniejszą trasą jest Le Verte des Houches. Można tutaj uprawiać narciarstwo alpejskie, biegowe, telemarkowe, surf, speedriding, skoki. Snowpark w Col du Voze to świetne miejsce dla miłośników freestylu. Les Houche należy także do Famille Plus Montagne (krajowy znak oznaczające usługi turystyczne skierowane dla rodzin z dziećmi). Wzdłuż tras za drzewami można znaleźć pełno restauracji i knajpek.

Les Planards
Największy w Chamonix – Mont Blanc ośrodek dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi - ośrodek oferuje dużo udogodnień. Narciarze do dyspozycji mają wyciąg krzesełkowy i dwa orczyki. W 2011 r. otwarto tutaj letni wyciąg saneczkowy, który cieszy się popularnością wśród każdej grupy wiekowej.

Warunki narciarskie

Chamonix-Mont Blanc (wszystkie tereny)
Stoki narciarskie położone są na wysokości 950 – 3842 n.p.m., dzięki czemu na dobre warunki śniegowe można liczyć od grudnia do kwietnia. Niektóre trasy są dodatkowo naśnieżane.

Narciarstwo zjazdowe

Narty dla początkujących:
Pomimo tego, że Chamonix – Mont Blanc jest ośrodkiem dla dobrych narciarzy, znajdą się tutaj tereny, na których początkujący będą mogli rozpocząć swą przygodę z narciarstwem. Najlepsze warunki panują w Domanie de Balme, Vormaine i Les Planards oraz na południowych stokach La Flégère. Tereny w Le Tour i Vormaine są rozległe i płaskie, co daje początkującym narciarzom komfort, poczucie pewności na stoku i zmniejsza ryzyko stłuczki.

Narty dla średniozaawansowanych:
Północno-zachodnie zbocza doliny, rozległe tereny Le Brévent i La Flégère zapewniają interesującą mieszankę niebieskich i czerwonych tras, natomiast teren leżący po przeciwnej stronie - Les Grands Montets może okazać się zbyt trudny. Przy dobrych warunkach pogodowych bardziej ambitni narciarze mogą spróbować wyprawy do Vallée Blanche, koniecznie z przewodnikiem. Na terenie Les Houches czerwona trasa z Bellevue o długości 2,5 km oraz różnicy poziomów 820 m, wymaga sporych umiejętności technicznych ze względu na strome zbocza i odcinki do jazdy szusem.
W Domanie de Balme warto zjechać czerwoną trasą Solonges – oferuje jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Narty dla zaawansowanych:
Chamonix – Mont Blanc to świetny teren dla profesjonalistów. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swych sił zjeżdżając z Aiguille du Midi przez Vallée Blanche. Sporym wyzwaniem może okazać się trasa Le Vert des Houches. W Le Brévent – La Flégère najtrudniejsza trasa Charles Bozon jest wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. W Les Grands Montets zjeżdżając trasą Piste de Pylônes przez 3,5 km narciarze pokonają różnicę wysokości 1053 m. Trudną trasą jest także Point de Vue, która wiedzie przez kilka niebezpiecznych odcinków lodowca. Ten zjazd dostarczają nie lada emocji. Nawet zaawansowani narciarze powinni na tych terenach wziąć pod uwagę skorzystanie z usług przewodnika.

Snowboard i Freeriding

Freeriding:
Chamonix – Mont Blanc to teren przede wszystkim dla freeriderów i freestyle'owców. Wspaniałe tereny off-piste są w rejonie: L’Aiguille du Midi, l’Envers du Plan, de l’Aiguille, la Vallée Blanche; stoki bez śladów nart na Plan de l’Aiguille, le Pré du Rocher, le Combe des Pélerins. Większość obszaru jest obsługiwana głównie przez kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe. Świetne warunki i atrakcje dla snowboardzistów są w Le Flégère.

Freestyle:
W Argentière na terenie Les Grands Montets znajduje się snowpark z halfpipem. Dojechać tam można wyciągami krzesełkowymi Marmottons, Tabe i Plan Roujon. W Le Tour mieści się duży funpark z wieloma atrakcjami. W Argentière – funpark wyposażony w haflpipe i kicker.
Cały region Chamonix-Mont Blanc to w zasadzie wielki, wspaniały funpark. Ośnieżone stoki, niebieskie niebo czynią z narciarstwa pozatrasowego wspaniałe doświadczenie w niezwykłym otoczeniu.

Snowboarding dla początkujących:
Chamonix – Mont Blanc gwarantuje też tereny dla początkujących snowboardzistów – Le Tour i Les Houches. Również w snowarkach są miejsca przeznaczone dla amatorów.

Narciarstwo biegowe

Trasy:
Region oferuje trasy o różnym stopniu trudności. Trasy - łatwe 17 km, średnie 23 km, trudne 2 km. Najdłuższy zjazd: pętla Chamonix - Argentière (1035 - 1250 m n.p.m.), 32 km długości. Najdłuższa trasa Les Bois (1100 m) 9,5 km, trudna. Łatwiejsze rozciągają się od Chamonix do Les Bois, trudniejsze znaleźć można w Argentière. Większość z 42 km przygotowanych tras znajduje się wzdłuż doliny pomiędzy Chamonix a Argentière. Zimą, położone nisko trasy są ocienione i zimne, a na wiosnę śnieg topnieje na nich stosunkowo szybko. Trasy są perfekcyjnie przygotowane zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego.
Od 2011 możliwy jest tutaj biathlon.

Biegówki dla początkujących:
Wiele szkółek narciarskich oferuje lekcję narciarstwa biegowego. Najlepszym miejscem dla początkujących jest Servoz. Łatwą, prawie 3 km, trasą jest Bois Bouchet.

Rozrywka

Après-ski:
Chamonix to nie tylko świetne tereny narciarskie, lecz także bogaty program rozrywkowy. Po dniu spędzonym na stoku można udać się do jednego z wielu pubów, barów czy klubów z muzyką na żywo. Osoby ceniące spokój i ciszę znajdą coś dla siebie: masaże, sauny, spa. Wieczór można spędzić w nastrojowej restauracji, kasynie, kinie.

Sporty zimowe
Od 2011 możliwy jest tutaj biathlon. Warto tutaj spróbować Speed-ridingu. Osoby, które nie potrafią jeździć na nartach mają niepowtarzalną okazję poczuć tę adrenalinę korzystając z usług Ski-taxi.

Aktywny wypoczynek
Region słynie także z dobrej sportowej infrastruktury, więc wszyscy, którzy po nartach mają ochotę na więcej mogą wybrać się na lodowisko, basen, fitness, ściankę, zagrać w hokeja, squash lub tenisa. Niezapomnianym przeżyciem będzie na pewno wjazd na Aiguille du Midi.

Zwiedzanie:
Atrakcją są tu przede wszystkim piękne krajobrazy i alpejska architektura. Wszyscy, którzy kochają góry koniecznie powinni zwiedzić Muzeum Alpinizmu.
Sporą popularnością cieszy się pociąg Mont Blanc, którym można dojechać z La Fayet do moreny lodowca Bionasey.

Ciekawe wydarzenia lokalne:
KANDHAR - coroczne Zawody o Puchar Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim to pierwsze tego typu międzynarodowe zawody, które łączą slalom i zjazd.
W Les Houches co roku organizowany jest zjazd słynną, trudną La Verte des Houches. Ta czarna trasa mierzy 870 m. przy różnicy poziomów 3343 m. i sprawia trudności nawet zaawansowanym narciarzom. Co ciekawe, organizowane są też zawody „La Verte des Houches na odwrót” – 19-godzinne podejście z końca na początek trasy. W Les Houches odbywają się także zawody dla dzieci, festiwale filmowe dla młodzieży.

Rodzinne wyjazdy na narty

Narty dla dzieci:
Chamonix, choć słynie z trudnych tras dla profesjonalistów oferuje także tereny idealne dla dzieci i początkujących. Najlepsze warunki panują w oddalonej o 12 km od Chamonix Domanie de Balme.
Tereny w Le Tour i Vormaine są rozległe i płaskie, co zapewni początkującym narciarzom komfort, poczucie pewności na stoku i zmniejszy ryzyko stłuczki. Warto wybrać się także do Les Planards. Les Houches, w Domanie de Bellevue i w Domanie du Prarion, gdzie dzieci mogą cieszyć się łatwymi zjazdami na wysokości od 1000 do 1900 m n.p.m. Na trasy dojechać można wyciągami orczykowymi, krzesełkowymi, gondolkami. Wszyscy, którzy pierwszy raz wkładają narty powinni udać się do Domanie Le Trouchet.

Rozrywka:
Chamonix oferuje wiele atrakcji także dla dzieci np. całotygodniowe warsztaty sztuki rękodzieła Le petit vip. Niezależnie od pogody dzieciaki mogą się tu świetnie bawić i rozwijać artystycznie. Latem także jest co robić: tor saneczkowy, konne wędrówki, park linowy. Dla małych gości są specjalnie przygotowane, płaskie tereny idealne do zabawy. Les Houches należy do klubu Lebel Famille Plus – oznacza to, ze ośrodek posiada wiele atrakcji i animacji dla rodzin z dziećmi w różnym wieku. By ośrodek mógł być oznaczony Famille Plus Montagne musi spełnić aż 110 warunków (!).
Są także specjalnie wyznaczone, zabezpieczone zbocza, na których dzieci mogą zjeżdżać na sankach. W Les Houches trasy dla małych saneczkarzy podzielone są na 2 kategorie wiekowe.

Opieka nad dziećmi:
Najlepszą ofertę opieki nad dziećmi znaleźć można w Les Houches. Niektóre szkółki narciarskie również mają w swej ofercie opiekę nad dziećmi. Osoby zainteresowane wynajęciem niani mogą udać się do informacji turystycznej.

Informacje dodatkowe

  • KarnetChamonix Le Pass obejmuje ośrodki La Domanie de Balme, Brévent-Flégère, Les Grands-Montets, Les Chosalets, Le Savoy, Les Planards.Mont-Blanc Unlimited skipass na 3 kraje obejmuje tereny narciarskie: Domaine de Balme, Brévent-Flégère, Les Grands Montets, Aiguille du Midi, Les Houches, Train du Montenvers - Mer de Glace, Tramway du Mont-Blanc - St Gervais oraz Le Funivie Monte Bianco, Courmayeur, Verbier 4 Vallées.
  • www.chamonix.com
  • www.chamonet.com

Chamonix - Mont Blanc - mapa

Chamonix-Mont Blanc - kamery na stoku i aktualne warunki narciarskie

Ośrodki narciarskie we Francji - wyciągi i trasy narciarskie

Chamonix - prognoza pogody

7200000
Aktualne warunki

Wtorek
1 września
Bezchmurna noc
24°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:2%
wilgotność:31%
widoczność:10 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:253° 6 km/h
Wtorek
1 września
Słonecznie
min: 9°C    max: 24°C
Słonecznie
opady:0.4 mm
wiatr:253°  9 km/h
wsch. słońca:06:53
zach. słońca:20:12
Środa
2 września
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 8°C    max: 17°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:13.5 mm
wiatr:286°  8 km/h
wsch. słońca:06:54
zach. słońca:20:10
Czwartek
3 września
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 6°C    max: 15°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:6.0 mm
wiatr:291°  6 km/h
wsch. słońca:06:55
zach. słońca:20:08
Piątek
4 września
Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 4°C    max: 13°C
Umiarkowane lub intensywne opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:15.7 mm
wiatr:209°  6 km/h
wsch. słońca:06:56
zach. słońca:20:06
Sobota
5 września
Przejściowe lekkie opady deszczu
min: 3°C    max: 9°C
Przejściowe lekkie opady deszczu
opady:7.6 mm
wiatr:293°  8 km/h
wsch. słońca:06:58
zach. słońca:20:04

Chamonix-Mont Blanc - noclegi narciarskie

Chamonix - opinie turystów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover
logo_TravelOne
Popularne kierunki
Serwisy tematyczne
separatorseparator
5 powodów
punktorOszczędność i wygoda
punktorSzeroka i aktualna oferta
punktorBezpieczna rezerwacja
punktorProfesjonalizm od 1999 r.
punktorRenoma i uznanie
pozycjaOszczędność i wygoda
punktorGwarancja Najniższej Ceny
punktorCeny jak u organizatora
punktor Rezerwacja telefoniczna
i 24h online
pozycjaSzeroka i aktualna oferta
punktorZawsze aktualne i pełne ceny
punktorŁatwy wybór z ponad 120 tys. ofert
punktor Porównanie cen hotelu
u różnych organizatorów
pozycjaBezpieczna rezerwacja
punktor87 sprawdzonych biur podróży
punktorPłatności w systemie eCard
punktorBezpieczna szyfrowana rezerwacja
pozycjaProfesjonalizm od 1999 r.
punktor Jeden z pierwszych portali
w Polsce
punktor Doradcy z wieloletnim doświadczeniem
punktor Biuro w centrum Krakowa
newsletter
newsletter

Informacje o promocjach i nowościach

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne