Francja - wakacje już od 272 zł

Na wakacje: Akwitania, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Południowo-Zachodnia/ Akwitania

Słonecznie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1025 hPa
Wiatr:
17 km/h80°
Jest dużym regionem Francji Południowo-Zachodniej na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej. Zamieszkuje ten region najstarsza praindoeuropejska grupa etniczna Basków. Stolicą regionu jest miasto winiarskie Bordeaux. Innymi ważnymi ośrodkami tutaj są: Arcachon, Bajonna, Biarritz, Pau, Agen, Périgueux i Mont-de-Marsan. W Akwitanii znajduje się też znane sanktuarium Lourdes. Jest to region o urozmaiconym ukształtowaniu. Wzdłuż zachodniej granicy rozciąga się malownicze wybrzeże o długości 270 km, a na południu zachwycają górskie krajobrazy Pirenejów. Mieści się tu malownicze miasteczko Saint-Emilion i słynna grota Lascaux. Region ten słynie ze szlachetnych odmian win: Bergerac, Médoc, Bordeaux, Buzet, Duras, Jurançon, Grave de Vayres.

Atrakcje

Lascaux – malowidła ścienne z czasów paleolitu w słynnej jaskini są jedną z najważniejszych francuskich atrakcji znana jest także jako „francuska Altamira” lub „Wersal prehistorii”
Prehistoryczne Groty Lezea – w Sare pozwalają poznać podziemny świat, w którym dawniej zamieszkiwali ludzie.
Domme – średniowieczne miasteczko, pod którym znajduje się tajemnicza grota, największa w Périgord-Noir.
Saint-Emilion - mała miejscowość z długą i bogatą historią słynąca z winnic i win.
Wydma Pyla – jest najwyższą piaszczystą wydmą w Europie, ma 110 m wysokości i przesuwa się o kilka metrów w ciągu roku.
Sarlat – średniowieczne miasteczko sztuki i historii oraz stolica regionu Périgod-Noir. Przepiękne zabudowania, wąskie, malownicze uliczki zachęcają do zwiedzania.
Dolina Saint Barbre – malownicza przepiękna dolina wraz z niezwykłymi plażami. Długa linia brzegowa, ogród botaniczny i mnóstwo ścieżek do spacerowania. To miejsce zachwyci każdego.
Starówka w Périgeux- średniowieczne i renesansowe stare miasto zajmuje powierzchnię 20 hektarów. Znajduje się tu piękna katedra Saint-Front.

Ośrodki

Pau – stolica Akwitanii założona w średniowieczu przyciąga swym pięknem i zabytkami wielu turystów.
Bayonne –miasto jest silnie związane z kulturą baskijską. Znajduje się tu m.in. monumentalna, elegancka Katedra Saint Marie z XIII w. Bajonna posiada wiele ciekawych, malowniczych dzielnic, uliczek i zakątków.
Biarritz - popularny kurort nad oceanem, położony u zbiegu dwóch rzek. Zjeżdżają się tu głównie Hiszpanie. Miasto oddalone jest zaledwie o 40 km od stolicy Kraju Basków, San Sebastian. Mekka surferów, miłośników plażowania i amatorów hazardu.
Bordeaux – miasto powstałe w starożytności. Dziś można tu zobaczyć wiele zabytków, zjeść w dobrych restauracjach, skosztować wyśmienitego lokalnego wina. Bordeaux to także studenckie miasto, którego Uniwersytet został założony w 1441 r. Jest tu także Akademia Sztuk Pięknych oraz Szkoła Morska. Jednym z miast partnerskich Bordeaux jest Kraków.

Geografia i przyroda

Akwitania region na zachodzie Francji, nad Atlantykiem. Region ma powierzchnię 41,400 tys. km2 i swym rozmiarem przypomina Szwajcarię. Region ten przecina południk zerowy. Panuje tu klimat umiarkowany z wpływami klimatu oceanicznego. Miejscem wpisanym na listę UNESCO jest Kanał Garonne.

Historia

Jaskinia Lascaux świadczy o aktywności ludzkiej na tych terenach 17 tys. lat temu. W swym pierwotnym znaczeniu Akwitania obejmowała ziemie na południe od Geronny Za panowania Rzymian Akwitanią zaczęto określać także ziemie między Geronną a Loarą. W średniowieczu do regionu dołączyła Tuluza. Taką Akwitanią rządzili Wizygoci, później Frankowie, aż w końcu stała się terenem niezależnym.
W 778 r. Roland (bohater „Pieśni o Rolandzie”) wraz ze swymi wojskami został zaatakowany w górach Ronceveux. Trzy lata później Karol Wielki utworzył dla swego syna, Ludwika I Pobożnego Królestwo Akwitanii ze stolicą w Tuluzie. Po śmierci Karola Wielkiego, Ludwik I Pobożny zostaje władcą Francji i oddaje Królestwo Akwitanii swemu synowi Pepinowi I. Konflikty rodzinne doprowadzają w 887 r. do rozpadu Królestwa na dwa księstwa. Na południe od Garonny powstaje Księstwo Gaskonii i Księstwo Akwitanii ze stolicą w Bordeaux. W 1058 r. księstwa łączą się. Eleonora Akwitańska, jedna z najbardziej w tym czasie wpływowych postaci w Europie, córka Wilhelma X,, w 1152 wychodzi za duca Normandii i księcia d’Anjou, późniejszego króla Anglii, Henryka II. To wydarzenie będzie mieć duży wpływ na historię Europy. W 1360 r. na mocy traktatu podpisanego w Brétigny, Francja traci Akwitanię, Calais oraz Ponthieu. Ziemie trafiają pod panowanie angielskie. Traktat zawarto podczas wojny stuletniej, by wynegocjować wolność króla Jana Dobrego, który dostał się do niewoli podczas bitwy pod Poitiers.

Sport i rekreacja

To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Akwitania to wymarzone miejsce dla miłośników surfingu.
Jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania przeróżnych sportów wodnych oraz wędkarstwa.
W regionie są także różne boiska, hale sportowe, siłownie oraz lodowiska.
Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy.
Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty balonem lub paralotnią.
Możliwość spróbowania swych sił w jet-ski, kartingu, kajakach, canyoningu, raftigu, surf bike’u i wielu innych.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Akwitania, Francja - prognoza pogody

 • Pochmurno
  15°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  31%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1025hPa
  wiatr:
  56°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  20:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  46°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  20:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  44°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  20:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  55°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:17
  zach. słońca:
  20:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  140°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  20:50

Akwitania - klimat w Francja