Francja - wakacje już od 253 zł

Na wakacje: Alzacja, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Wschodnia/ Alzacja

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
76%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
18 km/h188°
Kraina historyczna położona na pograniczu francusko-niemieckim może się pochwalić burzliwą historią, licznymi zabytkami oraz wspaniałymi winnicami. Kraina ta posiada własny dialekt – alzacki, będący dialektem języka niemieckiego z naleciałościami francuskiego. Stolicą Alzacji jest Strasburg - siedziba Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego – którego centrum miasta zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Warto także zwiedzić słynące z win Colmar oraz obfitujące w muzea Mulhouse.

Atrakcje

 • Strasburg - z Uniwersytetem, Parlamentem Europejskim, dzielnicą francuską, niemiecką, europejską. Warto zobaczyć ogród botaniczny, Plac Republiki. Świetnym sposobem na zwiedzenie miasta jest też podróż bateau mouche płynącym po strasburskich kanałach.
 • Katedra Notre-Dame w Strasburgu – zbudowana w stylu gotyckim i romańskim jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Wieża katedry ma prawie 150 m., a we wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na ogromne rozety i witraże, średniowieczne kamienne rzeźby oraz zabytkowy zegar astronomiczny, na którym namalowany jest portret Mikołaja Kopernika. W tej katedrze, w 1725 r. odbył się ślub Marii Leszczyńskiej, córki Stanisława Leszczyńskiego, z królem Francji Ludwikiem XV.
 • La Petite France – Mała Francja jest dzielnicą Strasburga z mostem zwodzony, XIX-wieczną fortyfikacją Vauban’a.
 • Kolegiata st. Martin z Marmoutier – pochodzi z VI w. i jest najstarsza w Alzacji.
 • Colmar – miasteczko z przepiękna starówką oraz historią związaną z przemysłem włókienniczym. Dodatkowym atutem jest malownicze położenie między Wogezami a Renem.
 • Wzgórze św. Otylii – z XVIII-wiecznym wspaniałym klasztorem. Ze wzgórza rozciąga się przepiękny widok na Dolinę Renu oraz Schwarzwald, a także alpejskie szczyty.
 • Zamek Haut-Koenigsbourg – pochodzi z XII w. zbudowany przez Fryderyka I Szwabskiego na wzgórzu. Odrestaurowana budowla cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
 • Mur pogański – tajemniczy mur païen nazwany tak przez Leona IX pochodzi z czasów celtyckich. Do dziś nie odkryto celu wzniesienia tego megalitycznego monumentu. Są trzy tego typu budowle w Alzacji, w pobliżu wzgórza św. Otylii, zamku Frankenbourg oraz w masywie Tannenchel.
 • Alzacji Szlak Winny – w Alzacji jest ponad 5000 działających winiarni, więc warto poznać smak regionalnych win. Na alzackim szlaku winnym znajdują się też miasta i miasteczka, które zachwycą turystów swym pięknem.
 • Zamek Haut-Barr – zwany także „alzackim okiem” został zniszczony w średniowieczu. Dziś można podziwiać jego ruiny. Rozciąga się stąd niesamowicie piękny widok na okolicę.
 • Szlak militarny – w całej Alzacji znajduje się wiele ruin, leczy i dobrze zachowanych czy odrestaurowanych zamków i fortyfikacji. Jest ich tu ponad 400 – świadczą one o trudnej i burzliwej historii regionu. Warto zobaczyć miejsca pochodzące z różnych epok, od średniowiecza po współczesność. Do najważniejszych należą fortyfikacje Linii Maginota, Struthof – nazistowski obóz koncentracyjny, w którym zamordowano ponad 50 tys. osób, XIX –wieczne fortyfikacje.
 • Cité de l’automobile – w Mulhouse to największe na świecie muzeum automobili. Można tu zobaczyć auta z całego świata – 98 marek m.in. Bugatti, Fritz Schlumpf, Rolls Royce.
 • Cité du Train – w Mulhouse to ogromne, największe w Europie muzeum kolei, w którym zobaczyć można m.in. przeróżne lokomotywy oraz wagony.
 • Electropolis – w Mulhouse zostało otwarte w 1987 r. jest najważniejszym muzeum poświęconym elektryczności w Europie. Można poznać tu wiele aspektów tego zjawiska oraz przedmioty z nim związane.
 • Ecomuzeum w Alzacji – to najważniejsze francuskie muzeum na otwartej przestrzeni. Znajdują się tu tradycyjne domy, młyny, kaplica, garaż, atelier i szereg innych budynków. Muzeum ma na celu propagowanie alzackiej kultury. Turysta pozna także regionalne stroje oraz narzędzia.

Ośrodki

 • Strasburg –stolica europejskiej polityki pełna wielu pięknych zabytków.
 • Mulhouse – miasto techniki i nauki. Mulhouse według legendy zostało założone wokół młyna. Dziś jest nowoczesnym, ładnym miastem przyciągającym wielu turystów.
 • Thann – przepiękne miasto, z zapierającymi dech w piersiach widokami. Thann położone jest u podnóża Wogezów, nad rzeką Tur i słynie z pięknej kolegiaty Saint-Thiébaut, Wieży Czarowników i ruin Zamku Engelbourg

Geografia i przyroda

Alzacja określa się mianem skrzyżowania Europy. Ten najmniejszy francuski region położony na wschodzie kraju, graniczy z Niemcami, Szwajcarią, Franche-Comté i Lotaryngią. Alzację tworzą dwa departamenty: Górny Ren i Dolny Ren. Stolicą regionu jest Strasburg. Alzacja, jako kraina historyczna, posiadała też tereny miasta Belfort. Region, położony między Renem a Wogezami to w dużej mierze teren równinny i zalesiony. Lasy pokrywają aż 65% Alzacji. Region oferuje wiele skarbów natury, urokliwe wioski oraz wiele zabytków. Miejscowości w Alzacji, są piękne, architektonicznie przemyślane, spójne i zachwycające. Można w nich zobaczyć zabudowania z tzw. muru pruskiego, które charakteryzują się stromymi dachami. Znajduje się tutaj wiele parków i rezerwatów. Park Narodowy des Ballons des Vosges, Park Narodowy Północnych Wogezów oraz 21 rezerwatów to idealne miejsca dla miłośników przyrody a także fortyfikacji. W Parku Narodowym Północnych Wogezów znajduje się ponad 30 zamków, fortyfikacji pochodzących ze średniowiecza.
Symbolem regionu są winorośle (działa tu ponad 5000 winnic) i bociany, a nieodzowną częścią krajobrazy rowery. Z regionu pochodzą słynne wina – białe: Gewurztraminer, Muscat, Tokay Pinot Gris oraz musujące Crémant d'Alzace. Pochodzi stąd także wiele pysznych serów np: Munster.

Historia

Alzacja posiada ciekawą i burzliwą historię. Potęgę tego miejsca widać na każdym kroku – po całym regionie rozsiane są zamki, ruiny twierdz, jest ich tu ponad 400. Tereny te od wieków były przedmiotem sporów i odgrywały ważną rolę w Europie. Dziś znajduje się tu Parlament Europejski oraz Rada Europy.
Alzacja była zamieszkiwana już w okresie paleolitu o czym świadczą odkrycia archeologiczne w Achenheim. Od 1500 r. p.n.e. Celtowie żyjący z uprawy ziemi zagościli na tych terenach. Gdy Rzymianie pojawili się w Alzacji zbudowali wiele fortyfikacji oraz utworzyli wojskowe tereny. Po upadku Imperium Rzymskiego ziemie zajęli Lemanowie, a następnie Merowingowie. Alzacja była pod ich panowaniem aż do 843 r., gdy Traktat z Verdun podzielił królestwo.
W średniowieczu powstaje wiele fortyfikacji i budowli obronnych, zwłaszcza w Wogezach. Później Alzacja przekształciła się w Święte Cesarstwo Rzymskiego Narodu Niemieckiego i była pod panowaniem austriackich Habsburgów. Po zakończeniu wojny 30-letniej w 1648 r. region przechodzi w ręce Francji. Alzacja i Lotaryngia są celem wojny francusko-pruskiej. W 1870 r. stają się prowincją Cesarstwa Niemieckiego. Na koniec I wojny światowej tereny te znów należą do Francji. Podczas II wojny światowej Linia Maginota jest dobrą linią obronną – wiele fortyfikacji chroni Francję przed atakami. Jednak po kapitulacji wojsk francuskich w czerwcu 1940 r.. region ten zostaje przyłączony do III Rzeszy. Nazistowska dyktatura narzuciła proces germanizacji. W 1941 r. naziści otworzyli bramy obozu koncentracyjnego. Było to miejsce śmierci ponad 50 tys. ludzi. Rok 1944 jest bardzo trudny dla alzackich ziem. Toczy się tu wiele walk. 23 listopada, generał Leclerc zajmuje Strasburg i Alzacja ostatecznie zostaje francuskim regionem.

Sport i rekreacja

 • To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Na rowerzystów czeka ponad 2 tys. km tras.
 • Region cieszy się popularnością wśród miłośników gór.
 • Zimą warto się tu wybrać, by uprawiać narciarstwo zjazdowe, klasyczne oraz skitouring.
 • Jeziora zachęcają do uprawiania sportów wodnych.
 • Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy.
 • Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty paralotnią. Alzacja to jeden z najpopularniejszych wśród paralotniarzy terenów Europy.
 • Alzacja to także świetne miejsce dal miłośników gry w golfa.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Alzacja, Francja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  0.7 mm
  zachmurzenie:
  76%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  189°   15 km/h
  wsch. słońca:
  08:02
  zach. słońca:
  18:24
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.16°C
  opady:
  11.0 mm
  wiatr:
  200°   11 km/h
  wsch. słońca:
  08:04
  zach. słońca:
  18:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  204°   11 km/h
  wsch. słońca:
  08:05
  zach. słońca:
  18:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.18°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  206°   12 km/h
  wsch. słońca:
  08:07
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.12°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  210°   9 km/h
  wsch. słońca:
  08:08
  zach. słońca:
  18:17

Alzacja - klimat w Francja