Dolina Rodanu - wakacje już od 1578 zł

Na wakacje: Dolina Rodanu, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Lyon i Dolina Rodanu/ Dolina Rodanu

Przejściowe lekkie opady deszczu
8°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
84%
Ciśnienie:
1002 hPa
Wiatr:
18 km/h190°
Słynąca ze wspaniałych winnic dolina co roku przyciąga koneserów wina z całej Europy. Znajduje się tutaj ponad tysiąc prywatnych winnic. W dolinie można wyróżnić dwa podregiony: północny, nieco chłodniejszy oraz południowy – o łagodniejszym klimacie. Każdy z nich specjalizuje się w nieco innym gatunku wina. Oprócz licznych winnic warte odwiedzenia są także liczne miasteczka rozsiane na łagodnych zboczach górskich.

Atrakcje

Ferma krokodyli – w Pierrelatte, gdzie zobaczyć można ponad 350 krokodyli (różne gatunki) oraz żółwi.
Naturalny Park Regionalny Camargue – utworzony został w 1970 r. jest przepięknym rezerwatem botanicznym i zoologicznym. Te tereny zamieszkuje prawie 300 gatunków ptaków m.in. flamingi różowe oraz wspaniałe konie rasy Camargue.
Le Palais ideal du facteur Cheval – pałac położony w Hauterives. To niezwykle dziwny budynek należący do Ferdynanda Cheval. Budowę pałacu rozpoczęto w 1879 r., prace trwały 33 lata. Kamienie do budowy pałacu nosił własnoręcznie. Pałac jest przykładem prymitywizmu w architekturze, widać tu przeróżne style.
Grotte Chauvet – grota z malowidłami naskalnymi pochodzącymi z paleolitu. Ponad 400 malowideł przedstawiających zwierzęta odkryto w 1994 r.

Ośrodki

 • Tain-l'Hermitage – prześliczne, zabytkowe miasteczko z rozległymi winnicami, połążone jest na lewym brzegu Rodanu, naprzeciwko Tournons-sur-Rhône.
 • Valence – czyli francuska Walencja. Miasto pochodzi z czasów rzymskich, w średniowieczu było ważnym ośrodkiem na drodze pielgrzymów do Santiago de Compostella.
 • Montélimar – historyczne miasto słynące głównie z produkcji nugatu.

Geografia i przyroda

Dolina Rodanu to rolniczy region we Francji. Duże, zielone tereny z ciekawą fauną i florą. W regionie można spotkać dziko żyjące konie. Dzięki za wszystko rzekom tereny są żyzne. Dobrze rozwinięta jest tu żegluga śródlądowa i turystyka rzeczna. Panuje tu klimat kontynentalny z wpływami śródziemnomorskiego. Na wschodzie odczuwa się wpływ klimatu górskiego. Miejscem pełnym zachwycającej przyrody jest Naturalny Park Regionalny Camergue z prawie 300 gatunkami ptaków oraz dziko żyjącymi końmi Camergue.

Historia

Odkryto, że tereny te były zamieszkiwane już wiele wieków przed naszą erą. W 1971 r. odkryto pomiędzy Courthézone a Châteaunef-du-Pape najstarsze we Francji miejsce neolityczne. Mieszkańcy tego miejsca wyszli z grot, zbudowali chatki i żyli z rolnictwa i hodowli zwierząt. Ta sama grupa archeologów odkrywa w Chabrillan antropomorficzną stelę. Figurka przypominająca kobietę mierzy zaledwie 45 cm. Z tego regionu pochodzi także tradycja jedzenia ślimaków

Sport i rekreacja

To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania przeróżnych sportów wodnych oraz wędkarstwa.
Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy. Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty balonem lub paralotnią.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Dolina Rodanu, Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  9°C
  opady:
  6.8 mm
  zachmurzenie:
  84%
  wilgotność:
  85%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1002hPa
  wiatr:
  214°   16 km/h
  wsch. słońca:
  08:13
  zach. słońca:
  17:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.4°C
  opady:
  3.9 mm
  wiatr:
  209°   13 km/h
  wsch. słońca:
  08:12
  zach. słońca:
  17:33
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-5°C max.3°C
  opady:
  2.8 mm
  wiatr:
  247°   7 km/h
  wsch. słońca:
  08:12
  zach. słońca:
  17:35
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.0°C max.3°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  234°   6 km/h
  wsch. słońca:
  08:11
  zach. słońca:
  17:36
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-1°C max.5°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  153°   4 km/h
  wsch. słońca:
  08:10
  zach. słońca:
  17:37

Dolina Rodanu - klimat w Francja