Francja - wakacje już od 242 zł

Na wakacje: Francja Południowo-Zachodnia, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Południowo-Zachodnia

Pochmurno
21°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
11 km/h320°
Składa się z dwóch bardzo różnych od siebie mniejszych regionów: Akwitanii i Regionu Pirenejów. Można tu zarówno wylegiwać się na plaży, jak i wędrować górskimi ścieżkami. Pireneje, które rozciągają się wzdłuż południowo-zachodniego krańca Francji, od wybrzeża Morza Śródziemnego do Atlantyku. W sezonie zimowym do pobliskich kurortów chętnie zjeżdżają miłośnicy białego szaleństwa. Oprócz krajobrazów górskich region ten obfituje w liczne winnice.

Region

 • Region Pirenejów – czyli góry od morza do morza oraz jedno z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek.
 • Akwitania – kraina najprawdopodobniej najsłynniejszego na świecie wina Bordeaux, długich piaszczystych plaż i wysokich fal.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Lourdes, Bordeaux, Saint-Emilion.
 • Najciekawsze atrakcje: Zamek w Pau, panorama Pirenejów, Cirque de Gavarnie, Cathèdrale Ste-Marie, Ogrody Eyrignacu, Landy.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Jaskinia Lascaux, Pireneje, Park Narodowy Pirenejów, rzeka Ossau, winnice na zachód i północny-zachód od Bordeaux.

Geografia i przyroda

Pireneje powstały podczas orogenezy hercyńskiej, następnie obszar został zalany na przełomie ery mezozoicznej i trzeciorzędu. W istniejącym basenie morskim gromadziły się osady wapienne, które zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Pico de Aneto - 3404 m n.p.m. (położony w Hiszpanii). Na teren pasma Pirenejów można podziwiać liczne groty, jaskinie oraz podziemne rzeki. Tamtejsze rzeki płyną ukształtowanymi przez lodowiec dolinami U – kształtnymi, natomiast ich dopływy tworzą tzw. doliny zawieszone, które to kończą się wspaniałymi wodospadami. Z racji liczby występujących gatunków roślin to pasmo górskie można nazwać olbrzymim alpejskim ogrodem botanicznym. Można wyróżnić tam trzy pietra roślinności: roślinność śródziemnomorska, górska i alpejska.
Region ten jest pod wypływem dwóch typów klimatów: śródziemnomorskiego i atlantyckiego. Średnia roczna temperatura powietrza na terenach położonych niżej niż 1000 m n.p.m. wynosi między 11 – 12°C, natomiast na terenach położonych wyżej nie przekracza 10°C. Roczna suma opadów jest stosunkowo wysoka i wynosi od 900 do 2000 mm. Park Narodowy Pirenejów leży w cieniu opadowym (północne stoki Pirenejów stanowią barierę dla napływających z północy powietrza atlantyckiego). Lata są tu gorące z gwałtownymi burzami, natomiast zimy mroźne i śnieżne.

Historia

Teren dzisiejszej Akwitanii był zamieszkiwany już w czasach późnego paleolitu. Najstarsze malowidła na ścianach jaskini Lascaux pochodzą z okresu 15 000 – 13 000 lat p.n.e. Oktawian August, cesarz rzymski, uczynił Akwitanię rzymską prowincję, a jej granicę ciągnęły się od Loary po Masyw Centralny. Jednak już Juliusz Cezar wspominał o regionie, określając go jako jedną z trzech głównych części Galii. Od 413 r. n.e. prawie przez 100 lat prowincja ta była pod władzą Wizygotów, następnie od 507 r. n.e. w rękach Franków. W średniowieczu Akwitania poszerzała swoje granice m. in. o ziemie Poitiers, Owernii, Tuluzy oraz Gaskonii.
W 1137 r. Eleonora Akwitańska, księżna Akwitanii, wzięła ślub z Ludwikiem VII co spowodowało zjednoczenie Akwitanii z Królestwem Francji. Po 15 latach małżeństwa doszło do rozwodu i Francja straciła południowe ziemie. Eleonora 6 tygodni po rozwodzie wyszła za mąż za Henryka Plantegeneta (Henryka II), przyszłego króla Anglii. Nowy mąż Eleonory podarował Akwitanię swojemu synowi – Ryszardowi Lwie Serce. Henryk II w celu przepędzenia swoich spadkobierców, wywołał Wojnę Stuletnią (1337 r.). W 1649 r. Bordeaux przekształcił się w niezależną republikę wspieraną przez Anglików. Wiek XIX to wielka emigracja mieszkańców regionu do obu Ameryk.

Sport i rekreacja

 • Długie wybrzeże (270 km) przyciąga rzesze turystów, a przede wszystkim amatorów windsurfingu.
 • Pireneje to trzecie pasmo górskie w Europie typu alpejskiego, jeszcze mało znane Polakom trasy narciarskie mogą zachwycać stopniem trudności, widokami oraz doskonałym zapleczem gospodarczym.
 • Pireneje to nie tylko trasy narciarskie, ale również szlaki turystyczne, jednak tylko dla tych co lubią wspinaczkę wysokogórską.

Informacje praktyczne

 • Waluta – euro
 • Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
 • Czas – taki ja w Polsce.

Francja Południowo-Zachodnia, Francja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  22°C
  opady:
  0.7 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  56%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  304°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  21:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  268°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  21:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  274°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  21:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.23°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  340°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  21:50
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  19°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  21:50

Francja Południowo-Zachodnia - klimat w Francja