Górna Sabaudia - wakacje już od 241 zł

Na wakacje: Górna Sabaudia, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Alpy Francuskie/ Górna Sabaudia

Zamglenie
2°C
Opady:
1.0 mm
Zachmurzenie:
89%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
10 km/h191°
Stanowi cześć krainy historycznej Sabaudii, wchodzącej w skład Francji od 1860 roku. Górna Sabaudia to wspaniałe tereny na letni i zimowy wypoczynek. Na jej terenie znajduje się Jezioro Annecy oraz Jezioro Genewskie (na granicy ze Szwajcarią), wokół których skupiają się ośrodki sportów wodnych. Coś dla siebie znajdą tutaj też miłośnicy sportów ekstremalnych i górskich wycieczek (zarówno pieszych jak i rowerowych), a także smakosze sabaudzkiej kuchni, czyli fondue i raclette oraz szynki. Zimą życie skupia sie u stóp Mont Blanc – centrum alpinizmu, w znanym i lubianym kurorcie Chamonix.

Atrakcje

 • Mont Blanc - (4810 n.p.m.) najwyższy szczyt Europy położony na granicy francusko – włoskiej.
 • Mer de Glace - czyli „Morze Lodu” to najdłuższy lodowiec masywu Mont Blanc - jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.
 • Kolejka na szczyt Aiguille du Midi z Chamonix – zapewni przepiękne widoki podczas przejażdżki i na samym szczycie.
 • Jezioro Leman – największe jezioro alpejskie, w większości należy do Szwajcarii i jest nazywane również Jeziorem Genewskim.
 • Tunel łączący Sabaudię z włoskim regionem Valle d’Aosta – dzieło wybitych inżynierów z 1965r.
 • Park Narodowy Vanoise - pierwszy park narodowy we Francji utworzony w 1963r. w celu ochrony koziorożca alpejskiego.

Ośrodki

 • Chamonix – słynny ośrodek narciarski, a zarazem miejscowość u podnóży „dachu Europy” czyli Mont Blanc. W 1924r odbyły się tu pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie na świecie.
Doskonałe miejsce dla zaawansowanych narciarzy, ale także przystosowane dla dzieci
i początkujących. Łączna długość tras narciarskich wynosi ponad 100 km.
 • Evasion Mont Blanc - Megève – Megève ekskluzywny kurort, jeden z najdroższych we Francji. Dużo tras narciarskich (425km), szeroki wachlarz udogodnień i rozrywek: Festiwal Tradycji i Gastronomii Regionalnej, wyprawy na lodowiec, przejażdżki saniami, fitness kluby, przedszkola dla najmłodszych. Idealny dla rodzin z dziećmi.
 • Le Grand Bornand i Le Chinaillon – dwie wioski oddalone od siebie o 7km tworzą ośrodek narciarski o powierzchni przekraczającej 360 ha. Do dyspozycji narciarzy jest 87 km tras zjazdowych, a dla snowboardzistów dodatkowo snowpark. Charakterystyczna zabudowa dla alpejskich wiosek próbuje współgrać z rozwijającą się współczesną infrastrukturą. Niedaleko stąd można wybrać się do innych ośrodków narciarskich, np. La Clusaz bądź Manigod.
 • Les Portes du Soleil - duży ośrodek narciarski położony między Mont Blanc, a Jeziorem Genewskim na terenie Francji i Szwajcarii, posiada ponad 12 stacji narciarskich (francuskie: Abondance, Avoriaz, Châtel, La Chapelle d'Abondance, Les Gets, Montriond, Morzine, St Jean d'AulpsŚnieg na stokach pojawia się już w listopadzie i utrzymuje się aż do kwietnia. Do dyspozycji odwiedzających jest 100 km tras zjazdowych i 45 km tras biegowych.
 • La Clusaz – ośrodek narciarski znajdujący się w masywie Aravis. Do dyspozycji turystów jest ponad 132 km tras narciarskich. Narciarstwo znane było tu już ponad sto lat temu. Z biegiem czasu ta malutka sabaudzka wioska na zachód od Chamonix stała się nowoczesnym ośrodkiem narciarskim, który jednak zachował klimat dawnych tradycji i nie przeistoczył się całkowicie w nowoczesną narciarską metropolię chociażby taką jak Flaine Grand Massif.
 • Le Grand Massif – czwarty co do wielkości ośrodek narciarski liczący łącznie 265 km tras i jeden z najnowocześniejszych we Francji. Od samego początku jego przeznaczeniem było stworzenie nowoczesnej stacji narciarskiej w obrębie takich miejscowości jak: Flaine, Les Carroz, Morillon i Samoëns. Dużym plusem dla odwiedzających jest możliwość przemieszczania się pomiędzy tymi stacjami lub dojazd do kwater na nartach. Idealny dla zaawansowanych i początkujących oraz amatorów czy rodzin z dziećmi. Jedynym akcentem na minus dla zwolenników tradycyjnych alpejskich wiosek może być nowoczesna zabudowa na naturalnym terenie górskim.
 • Annecy - stolica Górnej Sabaudii położona nad Jeziorem Annecy – drugim co do wielkości jeziorem we Francji (27km2) i pierwszym pod względem czystości. Dobrze rozwinięta infrastruktura jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych.

Geografia i przyroda

Górna Sabudia to nie tylko Mont Blanc. Jest słynna zarówno z innych masywów górskich takich jak: Tarentaise-Vanoise, Bauges, Chartreuse, Beaufortain, Maurienne, Bornes, Aravis, Chablais Francais oraz znanych jezior sabaudzkich: Bourget, Aiguebelette, Leman (inna nazwa to Jezioro Genewskie) czy Annecy. Popularność tego regionu zawdzięczamy również niezwykłej przyrodzie alpejskiej, którą chroni się 16 rezerwatach przyrody, 2 parkach krajobrazowych oraz w Parku Narodowym Vanoise. Jest to pierwszy park narodowy we Francji i został utworzony w 1963r.
z myślą o ochronie koziorożca alpejskiego.

Historia

Sabaudia jest krainą historyczną. Jej początki sięgają czasów starożytnych. Ok. 120 lat p.n.e. była siedzibą celtyckich ludów, dopóki nie została podbita przez Rzymian pod wodzą cesarza Dioklecjana. W połowie V w. za czasów dynastii Merowingów przyłączona została do Burgundii. W 1032r. przejęta została przez cesarstwo niemieckie i funkcjonowała jako odrębne hrabstwo, ale szybko wróciła pod panowanie franków. W 1388r. uzyskała dostęp do morza dzięki przyłączeniu Nicei. W następnych stuleciach przechodziła spod panowania francuskiego pod włoskie wiele razy, żeby w 1860r. już na stałe zostać własnością Francji – był to gest wdzięczności od Włochów za pomoc udzieloną królowi Wiktorowi Emanuelowi II w dążeniach do zjednoczenia państwa włoskiego.

Sport i rekreacja

 • Sabaudia słynie ze sportów zimowych, uznawana jest za kolebkę narciarstwa alpejskiego.
 • Największe centrum narciarstwa w kraju (ponad 100 ośrodków narciarskich). Znajdują się tu bardzo popularne ośrodki takie jak: Chamonix-Mont Blanc czy Les Portes du Soleil, do których zjeżdżają się turyści z całego świata.
 • Idealne dla zaawansowanych narciarzy, którzy mają duże wymagania co do terenów, ale też przystosowane dla osób początkujących oraz dzieci.
 • Wody z Sabaudii są powszechnie znane i uważane za lecznicze. W tym departamencie można znaleźć stacje termalne w miejscowościach: Saint-Gervais-les-Bains, Evian-les-Bains, Thonan-les-Bains.
 • Dużą popularnością cieszą się oczywiście wszelkiego typu sanki. Szaloną prędkość można poczuć śmigając na np. airboard.
 • Ciekawym sposobem na spędzenie czasu i poznanie górskiego środowiska są wyprawy w rakietach śnieżnych. Można w ten sposób odkryć ślady zwierząt, tutejszą florę i przy okazji podziwiać krajobraz.
 • Wszyscy, którzy kochają śnieg i wiatr powinni spróbować swych sił w snowkite i speedridingu.
 • Niesamowitą frajdą dla dzieci (i nie tylko) będzie na pewno Snake-gliss – pociąg z sanek.
 • Tutaj po aktywnym dniu na stoku można korzystać z wszelkiego typu relaksu: sauna, masaże, Spa, fitness, baseny.
 • Sabaudia to idealne miejsce do uprawiania wspinaczki lodowej.
 • W tem regionie można pojeździć też na łyżwach.
 • Poza sezonem zimowym ten region oferuje wiele atrakcji: piesze, rowerowe wycieczki, golf, wędkarstwo, spływy kajakowe i wszelakie sporty w rwących wodach, jazda konna, pływanie.


Informacje praktyczne

 • Waluta – euro
 • Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
 • Czas – taki ja w Polsce.


Górna Sabaudia, Francja - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  4°C
  opady:
  18.6 mm
  zachmurzenie:
  89%
  wilgotność:
  98%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  219°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  20:58
 • Zamglenie
  min.-3°C max.2°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  252°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:00
 • Marznąca mgła
  min.-3°C max.2°C
  opady:
  4.5 mm
  wiatr:
  271°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:01
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-4°C max.3°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  263°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  21:02
 • Marznąca mgła
  min.-2°C max.3°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  235°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  21:03

Górna Sabaudia - klimat w Francja