Francja - wakacje już od 272 zł

Na wakacje: Korsyka, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Korsyka

Słonecznie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
13 km/h220°
Korsyka to wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny. W 1975 roku podzielono wyspę na dwa departamenty: Corse-du-Sud i Haute-Corse. Wnętrze wyspy jest bardzo górzyste. Najwyższy szczyt Monte Cinto sięga 2710 m n.p.m. Korsyka jest bardzo słabo zaludniona.
Od wieków toczyły się walki o posiadanie Korsyki - od roku 1768 jest wyspą francuską. Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice należeli do pomniejszej lokalnej arystokracji - w Ajjacio działa muzeum poświęcone jego pamięci. Korsyka jest nazywana „górami w morzu“, w głębi wyspy zachowały się rozległe tereny leśne. Działa tu także rezerwat przyrody Parc Natural de la Corse, który stale się powiększa. Korsykańczycy używają języka korsykańskiego, na terenie wyspy działają ruchy separatystyczne.

Regiony

 • Północna Korsyka – ten region to bajkowa sceneria półwyspu Cap Corse oraz piętnastowieczna starówka w Bastii i Clavia z górującą nad miastem cytadelą.
 • Południowa Korsyka – region kojarzony z Napoleonem oraz wieloma pamiątkami z nim związanymi.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Calvi, Porto, Ajaccio, Furiani, Saint Florent, Propriano, Bonifacio
 • Najciekawsze atrakcje: przylądek Cap Corse, wykopaliska Filitosa, Georges de Spelunca, klif w Bonifacio, wieża Genueńska, prezerwa przyrody Scandola, pustynia Agriates z plażą Saleccia
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Rejon Bastii, Rejon Corte, Balagne,

Geografia i przyroda

Wyspa położona jest na Morzu Śródziemnym, na zachód od Włoch a na południowy wschód od Francji. Od Sardynii Korsykę oddziela cieśnina Świętego Bonifacego. Utworzono na wyspie Park Narodowy Scandola, gdzie główna roślinnością wyspy jest makia. Żyją tam albatrosy, kormorany oraz orły morskie. Przezroczyste wody z niedostępnymi wysepkami i jaskiniami są ostoją różnorodnych form życia morskiego. Teren jest górzysty, stąd potoczna nazwa wyspy „góra w morzu”, najwyższe wierzchołki sięgają aż 2170m n.p.m.
Pogoda ma znaczny wpływ na wygląd wyspy, wiatry kształtują mniej odporne skały, natomiast mróz i śnieg wygładziły ostre zbocza grzbietów górskich. Panuje tu klimat śródziemnomorski, gdzie słońce świeci 230 dni w ciągu roku. Lato jest gorące i suche, średnia temperatura waha się między 30 a 32°C, natomiast średnia temperatura wody wynosi ok 26 – 28°C. Zimy są łagodne i wilgotne, średnia temperatura wynosi 12 – 15°C, natomiast w nocy, a szczególnie w górach temperatura spada poniżej zera, pokrywa śniegowa w wyższych partiach gór może zalegać nawet do czerwca.

Historia

Pierwsze ślady ludzkie na Korsyce pochodzą z 550 r. p.n.e. i najprawdopodobniej należały do Greków. Następnie mieszkańcami wyspy byli Rzymianie a potem Wandale i Arabowie. Od 1077 r. Korsyka przeszła pod zwierzchnictwo papieża, który przekazał jej władanie Grzegorzowi VII. W 1553 r. Francja przejęła rządy na wyspie i przez 200 lat trwała wojna Francuzów z Genuenczykami o wpływy na wyspie. W efekcie wyspa stała się częścią Francji od 1768, gdy Genua oddała ją w zamian za długi. W Ajaccio 15 sierpnia 1769 r. urodziła się Napoleona Bonaparte.
W czasie II wojny światowej wyspa była okupowana przez Niemców i Włochów oraz została częściowo zniszczona. W 1943 r. została wyzwolona, jednak 30 lat później zaczęły się demonstracje podczas których domagano się autonomii wyspy i w końcu w 1982 r. Korsyka otrzymała większe prawa do samostanowienie, które zostały powiększone w 2000 r.

Sport i rekreacja

 • W kurortach nadmorskich można cieszyć się sportami wodnymi takimi jak windsurfing, nurkowanie czy narty wodne.
 • Dzisiaj łatwo dostępne zakamarki górskie umożliwiają wycieczki piesze i rowerowe oraz możliwość podziwiania pięknego krajobrazu z grzbietu konia.
 • Miejscowe górskie rzeki stanowią idealne warunki do spływu na kajakach.
 • Alpinistów górskich przyciągają ostre wierzchołki oraz smak adrenaliny.
 • Wiatry wiejące nad wyspą zwłaszcza te górskie uprzyjemniają dzień paralotniarzom.

Informacje praktyczne

 • Waluta – euro
 • Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
 • Czas – taki ja w Polsce.

Korsyka, Francja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  14°C
  opady:
  0.5 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  59%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  211°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  183°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  20:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  162°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:44
  zach. słońca:
  20:07
 • Intensywne opady deszczu
  min.4°C max.13°C
  opady:
  23.4 mm
  wiatr:
  116°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  20:08

Korsyka - klimat w Francja