Paryż - wakacje już od 819 zł

Na wakacje: Paryż, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Ile-de-France/ Paryż - Metropolia/ Paryż

Bezchmurna noc
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
0 km/h290°
Stolica i zarazem największa aglomeracja miejska Francji. Miasto nad rzeką Sekwaną, która dzieli je na 2 części prawo- i lewobrzeżną. W granicach Paryża znajdują się wyspy utworzone przez rzekę przebijającą się przez wapienne wzgórza. Do zabytków przyciągających najwięcej turystów zaliczyć można Cmentarze Père Lachaise i Cimetiére de Montmartre, Łuk Triumfalny, Katedra Notre-Dame de Paris, Wersal. Najbardziej rozpoznawalne budowle tego miasta to Wieża Eiffla, wzgórze Montmartre z bazyliką Sacré-Coeur czy kopuła Kościoła Inwalidów. Paryż to miasto tętniące życiem, liczne kawiarnie, restauracje, muzea, kina i lokale rozrywkowe.

Geografia i przyroda

Paryż leży na terenie rozległego Basenu Paryskiego, który jest największym basenem osadowym w Europie. Otacza on dolinę Sekwany oraz zajmuje większą część Francji Północnej. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły, morski.

Historia

Paryż prawdopodobnie początkowo był rybacką wioską Gallów. Po raz pierwszy wspominał o niej Juliusz Cezar nazwyając Lutecją. Liczne najazdy spowodowały przeniesienie centrum miasta na Île de la Cité. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój miasta. Najpierw była to siedziba Merowingów, następnie Karolingów. W 987 r. Osiedlił się tu Hugo Kapet – król Francji i założyciel dynastii Kapetyngów – i od tego momentu Paryż stał się stolicą. Za panowania Filipa II Augusta miasto przeżywa wspaniały okres: zaczyna się budowa Luwru, otwarto uniwersytet. Za Ludwika IX Świętego rozpoczyna się budowa Notre-Dame i Saint Chapelle. Po panowaniu Walezjuszy i Henryka VI angielskiego miasto bylo w opłakanym stanie, a ludność skrajnie wyczerpana. W XVI w. królowie nie rządzili ze stolicy tylko z jednego z zamków nad Loarą. W kraju zaczął szerzyć się protestantyzm, który dał początek walkom na tle religijnym (np. Noc Św. Bartłomieja). Za czasów słynnego kardynała Richelieu Paryż rozwijał się szybko, za Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce, liczył 500 tys. mieszkańców. Jednak najsłynniejszym wydarzeniem w dziejach historii Paryża jest Wielka Rewolucja. Ważnym etapem w dziejach stolicy jest również panowanie Napoleona. Powierzył on bowiem baronowi Haussmannowi projekt remodernizacji miasta. Kolejnym smutnym rozdziałem w historii Paryża jest Komuna Paryska czyli rok 1871. W tym czasie spłonęło wiele cudnych budynków. XX w. to dla miasta rozkwit artystyczny i kulturalny, Mimo dwóch wojen światowych miasto nigdy nie utraciło swego znaczenia w dziejach Europy i świata.

Atrakcje

 • Katedra Notre-Dame de Paris - położona na Île de la Cité wspaniała, gotycka katedra jest jednym z najpiękniejszych symboli Paryża i jedną z najsłynniejszych katedr świata.
 • Łuk Triumfalny w Paryżu – wspaniały monument zbudowany ma cześć tych, którzy walczyli za kraj podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Pomnik powstał w latach 1806 – 1835 na rozkaz Napoleona.
 • Wzgórze Montmartre z bazyliką Sacré-Coeur – dzielnica paryskiej bohemy. Panuje tutaj nietypowa, artystyczno-literacka atmosfera. Na wzgórzu wznosi się majestatyczna Bazylika Sacré-Coeur. Ze szczytu wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Paryż.
 • Les Invalides – kompleks budynków powstałych za panowania Ludwika XIV. Dawniej by ł to szpital dla inwalidów wojennych. Z czasem powstały tu muzea i nekropolie francuskich żołnierzy. Tu znajduje się m.in. grób Napoleona.
 • Luwr – jedno z najsłynniejszych muzeum na świecie położone w I dzielnicy Paryża. Na 60 600 m2 mieści się przeszło 35 tysięcy eksponatów, które pochodzą z Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu. Wiele tu również obrazów rodzimych i europejskich malarzy: np. Eugèna Delacroix, Théodora Géricault, Rembrandta, Bosha, Goi. Jednak chyba najsłynniejszym płótnem jest Mona Lisa Leonarda da Vinci.
 • Wieża Eiffla – najbardziej charakterystyczny zabytek stolicy znany z pocztówek, filmów i obrazów. Wieża Eiffla została wzniesiono na Wystawę Śwatową w 1889r. i mimo wielu sporów do dziś jest stałym elementem krajobrazu. Rozciąga się z niej niesamowity widok na miasto.
 • La Défense – dzielnica biznesu, w której w wysokich, oszklonych budynkach znajdują się siedziby znanych korporacji, centra wystawiennicze i handlowe. Warto zobaczyć to nowoczesne oblicze Paryża.
 • Pola Elizejskie – to słynna trzykilometrowa aleja, przy której znajduje się mnóstwo ekskluzywnych sklepów, teatrów i restauracji.
 • Sorbona – najstarszy francuski uniwersytet powstały w 1253 r. z inicjatywy Ludwika IX. Początkowo była to szkoła teologiczna dla ubogich studentów.
 • Cmentarz Père-Lachaise - Największy paryski cmentarz, który powstał w 1804 r. Znajduje się w 20 dzielnicy Paryża, zajmuje prawie 44 ha i przyciąga co roku wielu turystów.
 • Musée d’Orsay – w muzeum stworzonym w dawnym dworcu kolejowym na lewym brzegu Sekwany znajduje się imponujący zbiór dzieł impresjonistycznych.
 • Panteon – znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej i stanowi mauzoleum znanych i wybitnych obywateli. Znajdują się tu m.in. grobowce Woltera, Zoli, Skłodowskiej.
 • Conciergerie – położona na Île de la Cité budowla obronna. W celach dawnego więzienia, które podczas Rewolucji Francuskiej nazywano „przedsionkiem gilotyny”, przyszło spędzić swe ostatnie chwile Marii Antoninie, Dantonowi, Robespierrowi.
 • Rue Ravioli – ulica powstała z inicjatywy Napoleona w latach 1802 – 1835. Dziś znajduje się przy niej wiele drogich, ekskluzywnych sklepów i hoteli. Ulica przecina Plac Piramid, na którym znajduje się pomnik Joanny D’Arc.
 • Saint – Chapelle – wybudowana z inicjatywy Ludwika IX dwukondygnacyjna kaplica położona na Île de la Cité, w obrębie dziedzińca Pałacu Sprawiedliwości. W części górnej, dawniej przeznaczonej dla rodziny królewskiej, znajduje się 15 okien z witrażami. Kaplica stanowi przepiękny przykład gotyckiej architektury.
 • Plac Vendôme – na placu położonym w 1 dzielnicy Paryża znajduje się 43,5- metrowa kolumna wykonana z rosyjskich i austriackich dział zdobytych przez Napoleona podczas bitwy pod Austerlitz. Dziś pełno tutaj ekskluzywnych sklepów, mieści się też Hotel Ritz.
 • Ogrody Tuileries - wspaniałe ogrody położone wzdłuż Sekwany, między Luwrem a Placem Zgody.
 • Plac Zgody – plac położony w centrum miasta. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej stała na nim gilotyna, która skróciła o głowę m.in. Ludwika XVI i Marię Antoninę. W centralnej części placu znajduje się podarowany przez Muhammada Alego obelisk.
 • Ogród Luksemburski – powstały na życzenie Marii Medycejskiej dziś stanowi ważne miejsce wypoczynku i rekreacji na Lewym Brzegu. W parku można podziwiać pomnik Chopina, Eugène’a Delacroix i Fontannę Medycejską. Do atrakcji należą także teatr marionetek, kort tenisowy, estrada koncertowa i szkółka jazdy konnej.
 • St. Germain des Prés – najstarszy kościół w stolicy pochodzący z XII w. znajduje się w dzielnicy Paryża o tej samej nazwie. Mimo wielu zniszczeń, budynek wciąż odbudowywano według jego pierwotnego projektu.
 • Parc de la Villette – park o powierzchni 35 ha, który pełni funkcję Miasteczka Nauki i Przemysłu. Na terenie parku znajduje się kino Géode, Muzeum Muzyki, planetarium, łódź podwodna.
 • Place Blanche – ze słynnymi ramionami Moulin-Rouge powstałego w 1889 r. na tej scenie tanecznej zrodził się kankan znany z obrazów Toulouse-Lautreca. Niedaleko znajduje się Plac Pigalle.
 • Cmentarz Montmartre – założony na miejscu dawnych kamieniołomów w 1795 r. Spoczywa tu wielu znanych francuskich ludzi kultury: Degas, Gautier, bracia Goncourt, Zola, Stendhal.
 • Lasek Buloński – położony w 16. dzielnicy Paryża zajmuję powierzchnie prawie 900 ha. Wspaniały las urozmaicony jeziorkami, alejami, kaskadami i łąkami.
 • Lasek Vincennes – wspaniały lasek zajmujący prawie 1000 ha. Podziwiać tu można Zamek Vincennes, La Chapelle, Park Kwiatów, Ogród Tropikalny i jeziora.
 • Plac Bastylii – na którym za czasów Karola V wzniesiono słynną Bastylię, która przez lata pełniła funkcję więzienia. Bastylię –symbol tyranii i absolutyzmu – zburzono 14 lipca 1789 r. Dziś pośrodku placu wznosi się kolumna Lipcowa wzniesiona na cześć paryżan poległych w lipcu 1830r.
 • Muzeum Rodina – urządzone w pałacu Birona. Rodin umierając zapisał swe dzieła państwu. Dziś w gmachu muzeum można podziwiać ok. 500 rzeźb m.in. Pocałunek.
 • Cmentarz Passy – położony w 16. dzielnicy Paryża. Spoczywają tu m.in. wybitni artyści, a wśród nich: Manet, Giradoux oraz Las Casas – towrzysz Napoleona na wyspie św. Heleny.
 • Katakumby Paryża – groty pochodzące z epoki cesarstwa rzymskiego i kamieniołomów zajmują powierzchnię 770 ha, w których znajduje się tysiące szczątek. Katakumby znane są z powieści Victora Hugo „Nędznicy“.
 • Pola Marsowe – położone u stóp Wieży Eiffla przez lata były miejscem ćwiczeń wojskowych. Dopiero w XX w. przekształcono je na swego rodzaju park.
 • Saint-Sulpice – druga co do wielkości, po katedrze Notre Dame, świątynia Paryża. Imponujące wnętrze tego kościoła mierzy 110 m. długości, 56 m. szerokości i 33 m. wysokości. Na ścianach pierwszej kaplicy można podziwać fresk Delacroix.
 • Opera Garnier – z zaprojektowaną przez Garniera fasada w stylu second empire. Budowa opery napotkała na trudne czasy historyczne i na problemy konstrukcyjne. Mimo to ten wspaniały budynek o powierzchni 11 tys. m.2. może pomieścić 2 tysiące widzów. Wewnątrz opery można podziwiać wspaniały fresk Marca Chagalla.

W okolicy

 • Disneyland pod Paryżem - jeden z czterech największych tego typu parków rozrywki na świecie, składa się z dwóch parków: Park Disneyland, podzielony na 5 krain i Walt Disney Studios podzielony na 4 strefy, w odległości ok 30 km od Paryża.
 • Park Asterixa pod Paryżem - kraina bohaterów komiksu francuskiego: Asterix'a i Obelix'a, położona jest ok. 30 km na północ od Paryża.
 • Wersal – jest to zespołu pałacowego będący niegdyś miejscem rezydencji królów francuskich, położony od 24 km od Paryża.
 • Stade de France – gratka dla miłośników piłki nożnej, rugby i koncertów. Największy stadion we Fracji budowany w latach 1995 -1997 znajduje się w mieście Saint-Denis.

Gastronomia

W Paryżu oprócz oczywiście dominującej kuchni francuskiej, można tak naprawdę zjeść wszystko, począwszy od kuchni chińskiej, włoskiej, tureckiej skończywszy na sieci restauracji z fast food-em. Wszelakiego rodzaju restauracje, bary, bistra, winiarnie oraz puby w Paryżu znajdują się praktycznie wszędzie. Warto zwrócić uwagę na ceny w restauracjach, gotowe zestawy obiadowe są zawsze tańszymi od potraw wybieranych z karty, lub formule (coś w stylu „danie dnia”). Zdarza się tez tak, że w niektórych restauracjach niektóre dania do południa są znacznie tańsze niż wieczorem oraz pojawiają się tzw. happy hours, czyli godziny w których piwo lub wino są znacznie tańsze. Jak wiadomo Francuzi słyną z picia dużej ilości wina, a więc do obiadu i kolacji podawane jest wino.
Będąc w Paryżu warto spróbować muli, francuskiej zupy cebulowej, steków, królika no i oczywiście żabich udek i ślimaków.

Zakupy

Paryż to raj dla zakupoholików, można tu kupić praktycznie wszystko, jednak bardzo obciąża to nasz budżet. Paryż światowa stolica mody zaprasza pięknymi witrynami sklepowymi i możliwościom zakupowego szaleństwa. Warto się wybrać na avenue Montaigne (Yves Saint Laurent, Christian Dior.), na faubourg Saint-Honoré (Hermès, Gucci), na Plac Madeleine, do dzielnicy Saint-Sulpice lub Sèvres-Babylone, między ulice Grenelle, Cherche-Midi i Saints-Pères (Versace, Sonia Ryckiel) oraz wiele wiele innych. W Paryżu istnieje wiele pchlich targów. Najpopularniejszymi wśród turystów jest ten Saint-Ouen przy porte de Clignancourt. Na Marché aux Puces można znaleźć rzeczy niezwykłe i niepowtarzalne. Paryska specjalnością są również stoiska położone są wzdłuż wybrzeża Sekwany, w okolicy dzielnicy Saint-Michel. Można tu dostać stare książki, okazje, unikaty, komiksy, pocztówki i wiele innych w różnych cenach.
Centra handlowe znajduję się też w Les Halles i w La Défense.

Źycie nocne

Paryż tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Może to nie jest, aż tak bardzo spektakularnie jak kiedyś, gdzie ludzie bawili się na ulicach, lecz absolutnie nie można narzekać. Miasto oferuje ok 200 teatrów, które są czynne do późnych godzin wieczornych oraz trzy razy tyle dyskotek, klubów i barów otwartych niekiedy do rana, gdzie można spędzić miło czas. Oprócz rozrywek tego typu we Francji można udać się lokali z występami kabaretowymi (jednak trzeba znać język francuski).

Paryż, Francja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  291°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  21:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  289°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  21:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  224°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:54
 • Pochmurno
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  310°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  251°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:52

Paryż - klimat w Francja