Francja - wakacje już od 242 zł

Na wakacje: Pikardia, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Wybrzeże Północne/ Pikardia

Słonecznie
23°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
0 km/h290°
Położony w północnej części Francji region od najdawniejszych czasów pełnił ważną rolę jako przystanek na trasie Paryż – Londyn. W regionie używa się języka pikardyjskiego, uważanego za dialekt francuskiego, choć niektórzy językoznawcy uznają go za odrębny, niestety wymierający, język. Na terenie Pikardii znajduje się wiele leczniczych ośrodków wypoczynkowych, zwłaszcza na wybrzeżu. Region znany jest także z hodowanej tu rasy psów – spaniela pikardyjskiego. Głównym miastem i stolicą regionu jest Amiens.

Atrakcje

 • Pałac Królewski Ludwika XV – w Compiègne, w którym można podziwiać przepiękne sale. Znajduje się tu też Muzeum Samochodów oraz Muzeum Second Empire
 • Château de Chantilly – przepiękny, odrestaurowany zamek w Chantilly, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Pikardii.
 • La Maison de Jules Verne – w Amiens. Tutaj mieszkał słynny francuski pisarz w latach 1882-1900. Od piwnicy po strych można podziwiać ponad 700 książek i przedmiotów codziennego użytku. Na 4 piętrach można poznać historię, życie i zwyczaje pisarza oraz poczuć niezwykła atmosferę.
 • Cthédrale Notre-Dame d’Amiens – to jedna z najważniejszych francuskich gotyckich katedr. To przepiękny przykład klasycznego gotyku, który koniecznie trzeba zobaczyć. Powstała w latach 1220 i 1270, a w1981 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Château de Pierrefond – ogromny zamek-fort położony w lasku Compiègne. Posiada typowe cechy warownej średniowiecznej budowli. Miejsce zostało całkowicie odrestaurowane w XIX w.
 • Château de Condé – w Condé-en-Brique to przepiękny zamek, którego historia sięga XII w. Budowla jest klejnotem sztuki pikardyjskiej. Zamek zamieszkiwały najznamienitsze francuskie rody. Miejsce to przekształciło się w oazę relaksu za czasów markiza Faye.
 • Caverne du Dragon – to pochodzący z XVI w. kamieniołom, nazwany przez niemieckich żołnierzy Jaskinią Smoka. Dziś mieści się tu Muzeum Pamięci. Dzięki najnowszej technice można poznać tu życie codzienne żołnierzy.
 • Historial de la Grande Guerre – w Péronne to muzeum, które mieści się w zamku. W swych zbiorach posiada 50 tys. eksponatów i dokumentów.

Ośrodki

 • Amiens – miasto malarstwa Quentina La Tour, rzeki Somme, monumentalnej katedry oraz pięknych, średniowiecznych domów.
 • Saint Quentin – najbardziej flamandzkie miasteczko w Pikardii. Na każdym kroku spotkać tu można ślady historyczne, ważnych osobistości, niezwykłe zabytki.

Geografia i przyroda

Pikardia to położona na północy Francji piękna kraina historyczna. Region nad kanałem La Manche graniczy z Ile-de-France, Nord-Pas-de-Calais, Szampanią-Ardeny, Górną Normandią i Belgią. Pikardia jest ważnym dla kraju regionem rolniczym. W znacznej mierze teren ten to Równina Pikardyjska zbudowana ze skał wapiennych i poprzecinana dolinami rzecznymi. Uprawia się tu pszenicę, buraki cukrowe. Bardzo ważne dla Pikardii jest też sadownictwo. Stolicą regionu jest Amiens, ważne dla Francji historyczne miasto. Region posiada swój język – pikardyjski, który wchodzi w skład Langue d’oïl.
Pikardia znana jest także z hodowli spanieli pikardyjskich.

Historia

Nazwa regionu pochodzi od słowa Piccard, które pojawiło się w 1248 r. i było używane przez paryżan na określenie rolników żyjących na północy, w strefach leśnych Valois i Senlisis. Jednak osoby mieszkające na północy słowem piccard określały osoby mówiące językiem flamandzkim. Dawniej tereny te zamieszkiwały plemiona Ambianów i Wirmanduów, później ziemie najechali Rzymianie a następnie Frankowie. W IX i X w. ziemie te podzieliły się na osobne hrabstwa. Część z nich trafiła w ręce Anglików. Przez lata o Pikardię toczyły się bitwy i spory.

Sport i rekreacja

 • Pikardia to idealne miejsce na piesze, konne i rowerowy wycieczki.
 • Region cieszy się popularnością wśród żeglarzy i windsurferów.
 • W regionie znajduje się sporo aeroklubów.
 • Można tutaj też korzystać z rzek i oferty sportowej.
 • Wiele parcours tematycznych, stadnin, klubów jeździeckich.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Pikardia, Francja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  291°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  21:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  289°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  21:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  224°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  21:54
 • Pochmurno
  min.16°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  310°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  21:53
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  251°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  21:52

Pikardia - klimat w Francja