Francja - wakacje już od 260 zł

Na wakacje: Poitou - Charentes, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Zachodnia/ Poitou - Charentes

Bezchmurna noc
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
7 km/h250°
Region położony w zachodniej części Francji nad Atlantykiem, nad Zatoką Biskajską. W czasach rzymskich należał do Akwitanii, natomiast w XII wieku wszedł w posiadanie Anglików. W skład regionu Poitou – Charentes wchodzą dwa ważne miasta: La Rochelle oraz Poitiers. W XVII wieku La Rochelle był ważnym ośrodkiem hugenotów – przez 14 miesięcy miasto odpierało ataki wojsk francuskich. Poitiers znane jest przede wszystkim z decydującej bitwy z 732 roku, w której Karol Młot odparł atak Arabów, którzy planowali rozszerzyć swoje wpływy w Europie. Obecnie miasto jest także stolicą całego regionu. Inna znaną miejscowością jest Cognac skąd pochodzą znane na całym świecie trunki. Receptura prawdziwego koniaku – inaczej palonego wina – pozostaje niezmienna od ponad 300 lat.

Atrakcje

Tour de la Chaine – wraz z wieżą Saint-Nicolas oraz Lanterne są wieżami u wybrzeży La Rochelle. Jest jedną z wież Starego Portu, która broniła miasta przed atakami.
Tour de la Grosse Horloge – w La Rochelle była początkowo ufortyfikowaną bramą miejską.
Château d’Oiron – pochodzi z XVI w. i przez dwa wieki należał do rodziny Gouffier. We wnętrzach zamku można zobaczyć wspaniałą kolekcję sztuki współczesnej Curiosa & Mirabilla.
Île de Ré – popularne wśród turystów miejsce. Wyspa ma 30 km długości i 5 szerokości. Z La Rochelle połączona jest mostem. Jest tu ciepło i słonecznie, a upały łagodzi delikatna bryza. Wyspę zamieszkuje 16 tys. osób, ale w sezonie zjeżdżają się prawdziwe tłumy. Warto skosztować wyjątkowej kuchni – specjalnością są tu ostrygi i ryby.
Fort Boyard - słynna forteca na wsypie niedaleko Île de Ré. Znana jest przede wszystkim z teleturnieju telewizyjnego o tym samym tytule. Budowla powstała za czasów Napoleona (choć pomysł powstał prawie 200 lat wcześniej), by chronić wybrzeże przed najazdami Anglików.
Site Gallo-Romain de Sanaxy – ważne miejsce kultu Apollona i Merkurego między I a IV w. Znajdowała się w centrum uzdrowiska termalnego. Mieści się tu świątynia, termy i teatr, w którym dziś odbywają się spektakle. Miejsce zostało odkryte w 1881 r. przez ojca Delacroix.
Château Saint Messim – średniowieczna, XIV-wieczna forteca do której w XV w. dobudowano potężną wieżę – donżon mierzący 28 m. W miesiącach wakacyjnych odbywają się tu różne festiwale i animacje rycerskie.
Huilerie des Roches –w Loudun to miejsce, w którym można poznać tajniki i smak wyjątkowej oliwy z orzechów włoskich oraz laskowych oraz likieru Loudunoix zwanego orzechowym winem.
Brouage – wyjątkowe miejsce położone 3 km od morza, w samym sercu mokradeł. Do XVII w. był to port handlowy, głównie soli. Później stał się strategicznym portem wojennym. Dziś można spacerować tu po murach obronnych, z których rozciąga się wspaniały widok.
Futuroscope – park tematyczny, multimedialny i naukowy w pobliżu Poitiers

Ośrodki

La Rochelle – słynny kurort, port morski i ośrodek turystyczny położony nad Zatoką Biskajską. Miasto miało swój słynne epizod w historii Francji – twierdza i oblężenie miasta odebrały La Rochelle przywileje edyktu nantejskiego oraz handlowe.
Poitiers – miasto słynące z trzech historycznych słynnych bitew pod Poitiers. Znajduje się tu piękny kościół Notre-Dame-la Grande de Poitiers oraz znany dolmen.
La Tranche-sur-Mer – popularny, wakacyjny, rodzinny kurort z długimi, piaszczystymi plażami.

Geografia i przyroda

Poitou-Charentes położony na zachodzie Francji ze stolica w Poitiers to region żyjący z rolnictwa, rybołówstwa i turystyki. Ocean ma duży wpływ na klimat regionu. Zimy są łagodne, a śnieg nie leży długo, lata ciepłe. Region charakteryzuje się też dużą ilością słonecznych godzin.

Historia

Na ziemiach tych panowali Wizygoci, Frankowie, Arabowie. Poitou-Charente znane jest przede wszystkim z bitew pod Poitiers. Pierwsza, najmniej znana, miała miejsce w 507 r., podczas której Frankowie pokonali Wizygotów. Drugą, w 732 r. Karol młot pokonał Arabów. Ostatnia, trzecia słynna bitwa, odbyła się w 1356 r. podczas wojny stuletniej. XVI w. region był ośrodkiem panowania Hugenotów.

Sport i rekreacja

To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Ocean przyciąga miłośników surfingu oraz plażowiczów.
Jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania przeróżnych sportów wodnych oraz wędkarstwa.
W regionie są także różne boiska, hale sportowe, siłownie oraz lodowiska.
Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy.
Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty balonem lub paralotnią.
Znajdują się tu też bardzo dobrze przygotowane pola golfowe.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Poitou - Charentes, Francja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  26°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  28%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  215°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:38
  zach. słońca:
  19:47
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.16°C max.22°C
  opady:
  4.4 mm
  wiatr:
  224°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:39
  zach. słońca:
  19:45
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.7°C max.19°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  231°   21 km/h
  wsch. słońca:
  07:41
  zach. słońca:
  19:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.16°C
  opady:
  3.1 mm
  wiatr:
  284°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:42
  zach. słońca:
  19:41
 • Przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.14°C
  opady:
  0.6 mm
  wiatr:
  318°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:44
  zach. słońca:
  19:39

Poitou - Charentes - klimat w Francja