Region Lyonu - wakacje już od 1618 zł

Na wakacje: Region Lyonu, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Lyon i Dolina Rodanu/ Region Lyonu

Umiarkowane opady deszczu
17°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
9 km/h90°
Miasto wraz z otaczającymi go miastami tworzy trzecią co do wielkości aglomeracji we Francji. Samo miasto Lyon oferuje zarówno mnóstwo zabytków do zwiedzania, jak i rozrywkę i odpoczynek. Z Lyonu pochodzili bracia Lumiere i to właśnie tu skonstruowali kinematograf. Warto się wybrać także poza obrzeża samego miasta by zobaczyć jego okolice.

Atrakcje

Les Halles de Chanillon – hale targowe wzniesione w 1440 r., strawione przez pożar 230 lat później i odbudowane. Hale mierzą 80 m. długości, 20 szerokości oraz 10 wysokości. Warto wybrać się tu w sobotni poranek, gdy odbywa się targ.
Stare miasto w Lyonie - wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pełne jest pięknych gotyckich i renesansowych zabytków.
La Dombes – to kraj tysiąca jezior położony na północ od Lyonu. Mijesce słynie z hodowli ryb oraz bogactwa ptaków. Znajdują się tu także malownicze miasteczka z knajpkami serwującymi wyśmienite jedzenie.
Muzeum galijsko-rzymskie – w Lyonie, położone niedaleko teatru i odeonu, w dolnie Fourvière – dawniej było to serce rzymskiego miasta Lugdunum. Zobaczyć tu można rzeźby, biżuterię, przedmioty życia codziennego pochodzące m.in. z czasów Galów.
Parc de la Tête de Lyon – park miejski, otwarty w 1857 r., jeden z największych we Francji. Podobny jest do nowojorskiego Central Parku. Na zielonych płucach Lyonu mieści się także wiele zabytkowych budynków, odbywa sporo imprez i festiwali.
Plece des Terreaux – w Lyonie, jeden z najpiękniejszych we Francji. Znajduje się przy nim Hôtel de Ville, Muzeum Sztuki Pięknych, Palace Saint-Pierre, na placu mieszczą się fontanny.
Bazylika Notre- Dame de Fourvière – świątynia góruje nad Doliną Fourvière. Bazylika powstała w XIX w., a jej architekt Pierre Bossan pomieszał różne style. Zobaczyć tu można elementy neo-bizantyjskie, neo-romańśkie, mauretański i neo-gotycki. Wewnątrz znajdują się złocone mozaiki, marmurowe kolumny, piękne organy etc.
Odeon i teatr starożytny – w Lyon, w dolnie Fournière w Lyonie to przepiękne zabytki z czasów rzymskich.
La Tour Rose – w Vieux Lyon to hotel z XVI i XVII w. swą nazwę zawdzięcza czerwonej wieży znajdującej się na podwórzu. Dziś mieści się tam 4*, 12-pokojowy hotel. Budynek wpisany na listę UNESCO.
Park Naturalny Pilat – przepiękne miejsce z różnorodną florą i fauną oraz mieszanym klimatem jest idealne dla osób ceniących piękne natury. Znajdują się tu też zabytki pochodzące z czasów Galów i Rzymian. Miejsce cieszy się popularnością zarówno zimą, jak i latem. Można tu uprawiać wiele różnych sportów m.in. skoki na bungee z wysokiego mostu. W parku warto odwiedzić miasteczko Sainte-Croix-en-Jarez.
Saint Victor - przepiękna miejscowość z malowniczym portem, zabytkowym kościołem z XI w. i zamkiem z XIII w.
Ferma bizonów – na wzgórzach Madleine w Saint Mirand, na której podziwiać można słynne i potężne bizony a Ameryki.


Ośrodki

Lyon – duże, pełne zabytków ważne miasto i ośrodek uniwersytecki. Turystów przyciągają tu liczne muzea, kościoły, a nawet zabytki pochodzące z czasów rzymskich (akwedukt, termy, amfiteatr etc.).
Vienne – piękne miasto położone nad rzeką Rodan, słynie z zabytkowej katedry, pięknego dworca, starożytnych zabytków. W XIV w. odbył się tu sobór powszechny.
Beaujeu – historyczna stolica prowincji Beaujolais znanej na całym świecie dzięki swym winom. Warto odwiedzić tu kościół św. Mikołaja oraz zobaczyć słynny drewniany dom.
Villefranche-sur-Saone – zabytkowe miasto utworzone w 1140 r., by chronić Beaujolais.
Macon – malownicze miasto nad Saoną z piękną architekturą sakralną, malowniczymi uliczkami i ciekawą historią.
Crémieu – prześliczne, średniowieczne miasto, w którym zachowało się wiele budynków z epoki.

Geografia i przyroda

Region Lyonu znajduje się w departamencie Rodan, w regionie Rodan Alpy. Miasto położone jest między dwiema rzekami Rodanem i Saoną. Regionu Lyonu nie należy mylić z prowincją Lyonu. Region lioński obejmuje departament Loary, Rodany, południe Saony i Loary, zachód Ain, północ Isere, Drôme i Ardèche.

Historia

Lyon został założony w 43 r. p.n.e. przez Rzymian jako Lugdunum i szybko stało się ważnym ośrodkiem w okolicy. Region przechodził z rąk do rąk: po upadku Rzymian należał do Burgundii, następnie do Franków, w IX w. wrócił do Burgundii, a następnie stał się częścią Cesarstwa Niemieckiego. W XIII w. Lyon otrzymał prawa miejskie, a wiek później miasto trafiło pod francuskie panowanie. XVI w. przynosi rozwój gospodarczy, Lyon dostaje monopol na handel jedwabiem. Miasto staje się bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym. Lata Rewolucji Francuskiej przynoszą walki, m.in. powstanie przeciw jakobinom. W połowie XIX w. ulice Lyonu znów zostają splamione krwią – powstanie tkaczy, którego hasłem przewodnim było: Żyć pracując, albo umrzeć walcząc. Robotnicy wzięli przykład z buntujących się paryżan. Powstanie uzmysłowiło robotnikom jak ważne jest ich wspólne dobro, wpłynęło także na Karola Marksa.
Podczas II wojny światowej Lyon był ważnym obozem francuskiego ruchu oporu. Wojenna historia miasta wiąże się także z Polską. Tutaj utworzono, w obronie Lyonu, dywizjon myśliwski, na którego czele stanął Józef Kępiński. Szklna piramida, jeden z miejskich zabytków, jest dziełem polskiego architekta Stefana du Château. Także tutaj bracia Lumière zbudowali pierwszy kinematograf a także nakręcili pierwszy film w historii kina. Dziś Lyon jest siedzibą wielkich banków, targów, przemysłu włókienniczego. Także tutaj znajdują się wielkie zakłady chemiczne, odzieżowe, czy maszynowe (np. Fabryka Renault). Lyon jest także ważnym miastem uniwersyteckim.

Sport i rekreacja

To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania przeróżnych sportów wodnych oraz wędkarstwa.
W regionie są także różne boiska, hale sportowe, siłownie oraz lodowiska.
Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy. Chętni mogą zwiedzać parki regionalne na grzbiecie osła.
Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty balonem lub paralotnią.
Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skakać na bungee z wysokiego mostu lub przejść via ferrata.
Zimą można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe, biegowe czy wędrować w rakietach śnieżnych.
W regionie znajdują się także pola golfowe.
Można tutaj wypocząć w różnych ośrodkach wellnes i Spa.
Warto wybrać się także w rejs statkiem.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce


Region Lyonu, Francja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  25°C
  opady:
  8.0 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  180°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:28
  zach. słońca:
  19:37
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.17°C max.26°C
  opady:
  7.6 mm
  wiatr:
  179°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:30
  zach. słońca:
  19:35
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.15°C max.19°C
  opady:
  13.5 mm
  wiatr:
  200°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  19:33
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  275°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  19:31
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.7°C max.14°C
  opady:
  3.2 mm
  wiatr:
  324°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  19:29

Region Lyonu - klimat w Francja