Region Marsylii - wakacje już od 269 zł

Na wakacje: Region Marsylii, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Prowansja - Lazurowe Wybrzeże/ Region Marsylii

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
5%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
11 km/h303°
Drugie co do wielkości miasto Francji, wraz z otaczającymi je regionami, położone jest nad samym Morzem Śródziemnym. Stanowi także drugi port morski Europy. Na największą uwagę turystów zasługuje sama Marsylia – miasto niezwykle barwne, zarówno pod względem architektonicznym, jak i kulturowym. Równe ciekawe jest Arles, w którym tworzył Vincent van Gogh. Warto zobaczyć tu zabytkowy amfiteatr z czasów rzymskich oraz romańską katedrę. Okolice Marsylii świetnie nadają się na letni wypoczynek – są tu plaże piaszczyste i malownicze klify. Bardzo ciekawym miejscem jest Park Naturalny Camargue, w którym żyje około 400 gatunków rzadkich w Europie ptaków (m.in. flamingi) i inne zwierzęta, takie jak dzikie, białe konie.

Atrakcje

 • Zamek na wyspie If – pochodzi z XVI w. i znajduje się na niewielkiej wyspie oddalonej 2 km od Marsylii. Przez 400 lat w zamku było więzienie, które stało się sławne dzięki powieści Aleksandra Dumas „Hrabia Monte Cristo”. Wyspa jest jedną z wysp archipelagu Frisoul.
 • Zamek w Tarascon – znany również jako Zamek króla René lub Prowansalski Zamek Królewski pochodzi z XV w. i był siedzibą diuków Andegaweńskich, książąt Prowansji. Z zewnątrz masywna, obronna budowla charakteryzuje się wyrafinowanym renesansowym wnętrzem.
 • Glanum - stanowisko archeologiczne położone to pozostałości dawnego rzymskiego miasta położone niedaleko Saint de Provence. Można tutaj zobaczyć ruiny budynków religijnych i prywatnych.
 • Amfiteatr w Arles – to jeden z najważniejszych we Francji zabytków z czasów rzymskich. Jego budowa zainspirowana była słynnym Koloseum w Rzymie. To Koloseum mogło pomieścić 25 tys. widzów.
 • Bazylika Notre-Dame-de-la-Garde – w Marsylii to bazylika usytuowana na 159-metrowym wapiennym wzniesieniu. Oprócz wnętrza świątyni warto podziwiać rozciągające się z góry widoki. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.
 • Abbey de Montmajour – opactwo benedyktynów założone w X w. pod koniec XI w. był jednym z najbogatszych klasztorów Prowansji. Miejsce to rozbudowywało się do XVIII w. Podczas rewolucji zostało zniszczone i opuszczone.
 • Calanquede Sourmiou – calanque to mała zatoka w Morzu Śródziemny. Ta jest jedną z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych w tym regionie. Znajduje się niedaleko Marsylii, łatwo tu dojechać. Jest to miejsce zamieszkałe.
 • Calanque de Niolon – przepiękna zatoka dostępna od lądu, podczas II wojny światowej znajdowała się tu niemiecka baza. Na turystów czekają lazurowe wody, aż po horyzont.
 • Château Rogal de Provence – wspaniały zamek, który był rezydencją hrabiów Anjou oraz Prowansji. Budowla powstała w XVI w. i jest pięknym przykładem architektury średniowiecznej. Z zewnątrz podziwiać można jej obronny charakter, wewnątrz, subtelne, pałacowe, renesansowe pokoje.
 • La Maison Diamantée – powstał w XVI w. Dziś mieści się tu Muzeum Vieux Mareseille. Swą nazwę, Diamentowy Dom, budowla zawdzięcza fasadzie zbudowanej z mieniących się kamieni. W budynku warto zwrócić uwagę także na schody.
 • Cathédrale Saint-Sauveur – w Aix-en-Provence to przepiękna świątynia, którą charakteryzuje mnogość stylów. Popodziwiać tu można elementy gotyckie, barokowe. Do ciekawych akcentów należy chrzcielnica.
 • Thermes de Constantine – termy pochodzące z czasów rzymian były jednym z ważniejszych miejsc w mieście. Oprócz swej pierwotnej funkcji, w termach kwitło też życie towarzyskie.
 • Kościół i krużganki Saint-Thropime– krużganki z XII i XIV w. z pięknymi rzeźbami mierzące 28 na 25 m znajdują się nietypowo przy chórze. Kościół w stylu romańskim dawniej był ważną katedrą.
 • Akwedukt Barbegal – oddalone o 7 km od Arles. Akwedukt jest złożony z dwóch podobnych akweduktów i jest niezwykłym dziełem architektury. Dziś zostały z niego jedynie ruiny. Miejsce wpisane na listę UNESCO i sklasyfikowane jako zabytek historyczny.
 • Les Alyscamps – dawna rzymska nekropolia w Arles. Początkowo był to cmentarz pogański, z czasem przekształcił się w chrześcijański. W przepięknej scenerii można podziwiać ślady historii. Rozsławione ponownie przez obrazy Van Gogha i Gauguina.


Ośrodki

 • Marsylia stolica regionu, wielki port i miasto przyciągające rzesze turystów. Oprócz zabytków miasto proponuje gościom wiele przeróżnych atrakcji, ciekawych miejsc oraz wydarzeń.
 • Arles – zabytkowe miasto, którego historia zaczęła się w starożytności. Mnóstwo zabytków z zamierzchłych czasów m.in. obelisk, teatr, termy etc. przyciąga tu turystów.
 • Aix-en-Provence – miasto położone niedaleko brzegu rzeki Arc, założone zostało w 122 r. p.n.e. Dziś jest miastem uniwersyteckim rozsławionym dzięki Paulowi Cézzanne.

Geografia i przyroda

Region położony nad Morzem Śródziemnym z prefekturą w Marsylii. Klimat typowo śródziemnomorski z ciepłym latem i łagodną zimą. Latem i jesienią jest tu stosunkowo ciepło. W styczniu temperatura wynosi średnio 5°C a w lipcu 22°C.Choć latem termometry mogą pokazywać nawet 40°C. w tym regionie występuje Mistral oraz Sirocco.

Historia

Historia Doliny Rodanu wiąże się głównie z Marsylią. Miasto zostało założone w 6000 r. p.n.e. przez Greków. Kolejno najeżdżali tu Rzymianie, Wizygoci, Burgundowie i Frankowie. Podczas rządów Karola Wielkiego miasto stało się ważnym portem. W średniowieczu Marsylia była wolnym miastem. W 1481 r. znalazła się pod panowaniem Francuzów. 30 lat później do Marsylii przybył król Franciszek I, by zobaczyć nosorożca – dar od króla Manuela I Szczęśliwego dla papieża Leona X.. Niestety statek zatonął u brzegów wyspy If. Na pamiątkę tego wydarzenia zbudowano tam zamek – późniejsze miejsce zesłania hrabiego Monte Christo. Od nazwy miasta wywodzi się też Marsylianka - hymn Francji. Podczas Rewolucji Francuskiej wysłani do Paryża żołnierze z Marsylii ochoczo ją wyśpiewywali na ulicach miasta, stąd zyskała swoją popularność.
Oficjalna historia departamentu rozpoczyna się podczas Rewolucji Francuskiej., 4 marca 1790 r., kiedy utworzono Deltę Rodanu. W 1815 r. po bitwie pod Waterloo tereny te zajęły wojska austriackie.

Sport i rekreacja

 • To idealne miejsce na piesze, konne i rowerowe wycieczki.
 • Przepiękne zatoczki i lazurowe wody przyciągają amatorów wszelakich sportów wodnych.
 • Góry dają możliwość uprawiania narciarstwa oraz innych sportów na stoku.
 • System grot pozwala spaleologom odkrywać podziemny świat.
 • Świetnym sposobem na aktywny wypoczynek i podziwianie tego miejsce są loty balonem, paralotnią, helikopterem etc.
 • To świetne miejsce dla wędkarzy.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w PolsceRegion Marsylii, Francja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  5%
  wilgotność:
  56%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  253°   10 km/h
  wsch. słońca:
  08:12
  zach. słońca:
  18:32
 • Pochmurno
  min.11°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  130°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  17:31
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  188°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:14
  zach. słońca:
  17:29
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.19°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  124°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:28
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.17°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  262°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:17
  zach. słońca:
  17:27

Region Marsylii - klimat w Francja