Francja - wakacje już od 242 zł

Na wakacje: Region Pirenejów, Francja

Przewodnik turystyczny: Francja/ Francja Południowo-Zachodnia/ Region Pirenejów

Słonecznie
28°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
24 km/h280°
Największy region administracyjny we Francji i jeden z najbardziej zróżnicowanych kulturowo. Został utworzony w latach 70-tych na terenie kilku krain historycznych, m.in.: Langwedocji czy Gaskonii. Duża część mieszkańców posługuje się językiem oksytańskim (prowansalskim). Największym miastem regionu, a także czwartym co do wielkości w całej Francji jest Tuluza. Na tereniu regionu znajduje się jedno z największych centrów pielgrzymkowych – Lourdes. Jest to ważny ośrodek związany z przemysłem lotniczym – to tu znajduje się siedziba koncernu Airbus, gdzie produkowane są samoloty. Jest to także ważny ośrodek badań lotniczych i kosmicznych.

Atrakcje

Rocamadour – średniowieczne miasto położone na wzgórzu od XI w. było ważnym miejscem pielgrzymek. Przybywają tu osoby proszące Czarną Madonnę o łaskę. Znajdują się tu wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół Saint Sauer oraz krypta Saint Armadour. Miasto zbudowane jest z 3 pięter, każde z nich odpowiada innej klasie społecznej: rycerzom, osobom związanym z kościołem i świeckim robotnikom.
Grottel de Bétharram – sklasyfikowane jako jedne z najpiękniejszych i i niezwykłych Got w kraju. Odkryte zostały w 1801 r. a 100 lat później otwarte dla turystów. Znajduje się tu pięć jezior pochodzących z różnych epok i różne ciekawe formacje skalne.
Musée Champollion – w Figeac poświęcone jest Champollionowi – odkrywcy znaczenia egipskich hieroglifów. W muzeum można poznać życie tego wielkiego filologa oraz historię pisma.
Belcastel – przepiękne miasto z zamkiem z XI w. kamiennymi domami położonymi na obu stronach rzeki. Miasteczko w XV w. zostało połączone kamiennym mostem.
Cathédral de Saint Etienne – w Cahors to klejnot architektury z XI w. i ważne miejsce przy drodze św. Jakuba. Warto zobaczyć tu także krużganki w stylu gotyku flmboyant.
Cordes-sur-Ciel – jedno z Najpiękniejszych Miasteczek Francji wzniesione w XIII w. Podziwiać tu można przepiękne gotyckie domu, mury obronne, miejsca targowe, wąskie uliczki etc.
Conques – średniowieczne miasteczko z zabytkowym opactwem jest jednym z ważnych punktów na drodze do Santiago de Compostella. XI w. opactwo jest arcydziełem sztuki romańskiej. Podziwiać tu można wspaniały tympanon przedstawiający sąd ostateczny.
Kanał Dwóch Mórz – kanał łączący Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim.
Vallée de la Dordogne – Dolina Dordogne jest jedną z najpiękniejszych dolin we Francji. Każdego zachwyci przyrodą oraz malowniczo położonymi miasteczkami.
Cyrk Gavarnie – cyrk lodowcowy w Pirenejach jest przepięknym, kolorowym, popularnym wśród turystów miejscem.

Ośrodki

Lourdes – jedno z najsłynniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Miasteczko u podnóża Pirenejów posiada zaledwie 15 tys. mieszkańców. Co roku przybywa tu prawie 6 milionów turystów.
Tuluza – różowe miasto położone nad rzeką Garonne. Nowoczesna metropolia, która kusi, przyciąga i oczarowuje.
Albi – to kolorowe, handlowe miasto słynące z pysznego jedzenia. Życie biegnie tu spokojnie, w włoskim stylu. Najważniejszymi zabytkami są: Muzeum Toulouse-Lautrec’a oraz Katedra Sainte-Cécile.

Geografia i przyroda

Region położony na południowym-zachodzie kraju graniczy z Akwitanią, Owernią, Languedoc i Roussilon, Hiszpanią i Andorą. Na region składa się osiem departamentów. Najważniejszą rzeką jest Garonne. W regionie Midi-Pyrénées są dwa masywy górskie: Masyw Centralny oraz Pireneje. To także czwarty region termalny Francji. Nad regionem wznosi się Pic du Midi mierzący 2877 m., na szczycie którego znajduje się obserwatorium astronomiczne.

Sport i rekreacja

To idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.
Jeziora oraz rzeki zachęcają do uprawiania przeróżnych sportów wodnych oraz wędkarstwa.
W regionie są także różne boiska, hale sportowe, siłownie oraz lodowiska.
Doskonałym sposobem na poznanie przyrody regionu są konne wyprawy.
Sporo wrażeń i pięknych widoków dostarczą skoki ze spadochronem i loty balonem lub paralotnią.
Znajdują się tu też bardzo dobrze przygotowane pola golfowe.
Jaskinie zachęcają do speleologii.
Pireneje to także idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych.

Informacje praktyczne

Waluta – euro
Wiza – dla turystów z Polski nie jest wymagana.
Czas – taki ja w Polsce

Region Pirenejów, Francja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  26°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  28%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  298°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  21:32
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  297°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  21:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.33°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  147°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  21:32
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  294°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  21:31
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  300°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  21:30

Region Pirenejów - klimat w Francja